Dzień kobiet wśród jeży – miot AX

8 marca około 6 rano jeżyki przyszły na świat

Szczęśliwymi rodzicami zostali: Blanka (link do mamy) i Wonder 🙂 Wonder ma dwóch championów w rodowodzie (link do taty).

Dogodny odbiór: osobisty, PKS - WARSZAWA, KRAKÓW (W przypadku Krakowa - gwarantujemy bezpieczny sprawdzony transport), KIELCE (najlepiej odbiór osobisty), LUBLIN (w przypadku Lublina gwarantujemy sprawdzony bezpieczny transport), GLIWICE (w przypadku Gliwic gwarantujemy bezpieczny sprawdzony transport). WARSZAWA (w przypadku Warszawa gwarantujemy bezpieczny sprawdzony transport).

W miocie 2 chłopców i jedna dziewczynka.

Jeżyki zarezerwowane.

W 2018 roku spodziewam się jeszcze tylko od 2 do 4 miotów.

Wszystkie jeżyki mają szansę na snowflakes.

Wonder - dwóch championów wśród przodków. Oznacza to, że jego przodkowie na Wystawach zdobyli co najmniej dwukrotnie punkty nie mniej niż 90. Obowiązująca skala 0-100 punktów.

Wyprawka

Dokumenty: umowa, kopia karty miotu, książeczka zdrowia jeża, rodowód.

Karma mokra i sucha - razem około 300 g. - 400g.

Szamponetka, mata do nauki czystości, piłeczka, miseczka na wodę.

Każdy jeżyk będzie po kontroli weterynaryjnej, odrobaczony.

XYLOK

Chłopczyk, najciemniejszy z miotu. Pinto regular minimalne

XAOX

Chłopczyk - spodziewam się dark brown/chocolate. Brak pinto

Malinka – zostaje w hodowli

Ważne

Przed podjęciem decyzji o wyborze jeżyka z mojej hodowli, proszę przeczytać:

Jeżyki kochają dużo miejsca i nie potrzebują terra - jest to zwyczajne wyrzucanie kasy. Moje jeżyki są podłogowe, przyzwyczajone do zmiennej temperatury. Są bardzo towarzyskie.

Żarówka grzewcza - NIE!!! Jeż nie jest gadem! Nie potrzebuje suszyć skóry lub pancerza, nie potrzebuje się wygrzewać.

Wskazówki dotyczące diety, przygotowania wyprawki dla jeża, będę zamieszczała na bieżąco w Tipsach. Zapraszam do przyszłej lektury 🙂

Tipsy/rozwój

1- doba życia:

po ok. godzinie od urodzenia przebijają się pierwsze kolce. Przeciętny jeżyk waży ok. 8g.

2-doba życia:

zazwyczaj jeżowa mama jeszcze nie wychodzi z norki, maluszki bardzo potrzebują jej opieki, powoli zaczynają "nabierać kolorków"

3-doba życia

jeżyki nadal mają bardzo delikatną skórę, prawie przezroczystą. Na brzuszkach widać białe plamki - czyli wyssane od mamy mleko.

4-doba życia

Jeżyki zwiększyły już swoją wagę o ok. 200%. Przykładowo XYLOK waży już 19g

5-doba życia

Skóra nie jest już tak delikatna, chociaż nadal prześwitują organy (ciemne plamki na brzuszkach), igiełki bardzo urosły i już na niektórych widać przepasanie.

6-doba życia

Więcej igiełek ma przepasanie. Jeżowa mama wychodzi z norki, zaczęła jeść. Jeżyki rosną, potrafią "pofukiwać" i obracać się z plecków na brzuszek. Przykładowo Malinka waży 26g

7-doba życia

u malców zaczyna pojawiać się odruch zwijania w kulkę 🙂 No i w końcu waga wszystkich jeżyków na zdjęciach. Na zdjęciach również wielkość jeżyka w 7-dobie życia.

8-doba życia

Blanka już normalnie je i na dłużej zostawia malce. Te słodko śpią jeden na drugim.

9-doba życia

u malców odruch zwijania się w kulkę rozwinął się prawidłowo, co widać na zdjęciach 🙂 Czy wiecie, że jest to odruch za który odpowiedzialny jest pień mózgu. Jeżyk może zwijać się w kulkę, dzięki specjalnemu podziałowi czaszki. Podział ten jest widoczny na każdym etapie rozwoju jeża, jak również u stworka dorosłego. Jest to "łyse" miejsce na głowie jeża.

10-doba życia

jeżykom pigmejskim wychodzą nowe igiełki. Wieczorem zostaną umieszczone zdjęcia z dnia dzisiejszego na przykładzie XYLOK. Kolor maluszków na ten moment najbardziej oddają dzisiejsze zdjęcia. Są najbardziej naturalne.

11-doba życia

Dzisiejsze zdjęcia przedstawią wielkość i wagę małych kolczastych stworków, zachęcam do wyliczenia ile średnio na dobę przybiera Państwa jeżyk.

Przy dzisiejszych zdjęciach - chyba pierwszy raz w sieci - również fotka jak wyglądają odchody takiego malca. Zdjęcie edukacyjne, mające na celu uświadomienie, że jeżyk jest kochanym przyjacielem, ale wymaga naszej uwagi, czułości i opieki. Je-czuje-rozumie-potrafi odwzajemnić naszą miłość-ale też wydala 🙂

12-doba życia

Jeżyki pierwszą zmianę igieł przechodzą bardzo lekko.

13-doba życia

Jeżyki szykują się do dosyć wczesnego otworzenia oczek. Mocno zaznaczają się szparki w powiekach 🙂

14 i 15 doba życia

Podpowiedzi

Kompletowanie wyprawki dla jeżyka. Poniższe odnosi się do jeżyków z mojej hodowli, nie ponoszę odpowiedzialności za jeżyki z innych źródeł. Moje jeżyki są podłogowe, dlatego mają rewelacyjną kondycję i są bardzo towarzyskie. Biegają i bawią się gdy mają na to ochotę, a nie gdy są na siłę wypuszczane po mieszkaniu na godzinę, czy też dwie. Dodatkową zaletą jeżyków podłogowych jest to, że ich organizm przyzwyczajony jest do zmiennej temperatury, dlatego ryzyko hibernacji lub estywacji jest bardzo małe. Jak również odporność na przeziębienia jest podwyższona.

Nie gotuję jeżyków pod lampami grzewczymi. Nie zatruwam ich płuc nieodpylonymi wiórkami, trocinami lub żwirkami niskiej jakości. Nie niszczę uzębienia twardą kocią karmą.

Szczęśliwy jeżyk, to jeżyk mający dużą przestrzeń życiową. W związku z tym proponuję:

Zainwestować w dwa połączone wybiegi dla małych gryzoni (dostępne w bardzo korzystnej cenie w zooplus).

Dosyć ciężko i niską porcelanową miseczkę. Druga na wodę będzie w wyprawce.

Gumową wycieraczkę lub silikonową podkładkę - będzie służyła jako amortyzator pod talerz do biegania.

Drewniany talerz do biegania - pod skosem. Dostępne są na allegro jak

https://allegro.pl/listing?string=dysk%20do%20biegania&description=1&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-hou-1-1-1003

średnica minimum 30 cm

Domek, czy norka - zależy od Państwa.

Kuweta

  • w 90% jeżyki opuszczające hodowlę rewelacyjnie korzystają z kuwety.

VetBed/DryBed - jako miejsce do wylegiwania się jeżyka. Polecam również w zooplus - korzystna cena, sprawdzona jakość.

Wypełniacz do kuwety: Cat'sBest EcoPlus, piasek terrarystyczny (drobny) lub piasek dla szynszyla.

Karma jaką będę podawała jeżykom to: smilla kitten puszki, MyStar tacki, WildFreedom puszki. Z suchej -  podajemy tylko rozkruszoną lub kilka krokiecików w formie wypełnienia do snackballa, jako szczoteczkę do zębów - Concept for life.