Jeż pigmejski łuszczy się skóra

atelerix
W związku z ciągle powracającymi zapytaniami o suchą, łuszczącą się skórę u jeża pigmejskiego zdecydowałam się na ten artykuł.

Poruszamy przypadki, w których naskórek łuszczy się, mogą wypadać niewielkie ilości igiełek. Uwaga: nie występuje „plackowate” gubienie igieł.

Sucha łuszcząca skóra u jeży pigmejskich może mieć dwa podłoża:

1. Przesuszenie

2. Pasożyty zewnętrzne

Dla swojego spokoju oraz żeby uzyskać pewność, najlepiej z takim jeżem udaj się do weterynarza, ewentualnie zeskrob trochę naskórka, dołącz do tego kilka igieł i dostarcz próbkę do weterynarza.

Weterynarz zbada próbki pod mikroskopem i stwierdzi, czy winą nie są zewnętrzne pasożyty.

Jeżeli lekarz nie stwierdzi ich obecności, to bierzemy się za leczenie suchego naskórka. Leczenie trwa zazwyczaj ok. 30 dni.

I. Kąpiemy jeżyka w przegotowanej, ostudzonej wodzie

II. Nawilżamy preparatem dla kotów na suchą skórę. Nawilżanie przeprowadzamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Najczęściej są to dwie opcje: dodanie pewnej ilości preparatu do wody, którą spłukujemy jeżyka, lub przygotowujemy roztwór do spryskiwania.

Zabiegi nawilżania przeprowadzamy i powtarzamy zgodnie z informacją na ulotce. Przykładowo preparat Hydra-Derm N – polecam codzienne spryskiwanie.

III. Dodatkowo wzmacniamy skórę od wewnątrz. Może to być kuracja 30-dniowa Capivit A+E. W przypadku tej kuracji stosujemy 1 kapsułkę na dobę. Kapsułkę przebijamy, lek wyciskamy na karmę. Innym preparatem może być Olej z łososia dla psów i kotów, tran.

Jeżeli weterynarz stwierdzi pasożyty zewnętrzne, to poda Wam preparat w zależności od potrzeby/rodzaju pasożytów.

Print Friendly, PDF & Email