Jeż pigmejski /Kosmatka została w hodowli

Rodzice

Maja: Algerian Cynamon Wilson: Algerian Chocolate pinto

WP_20160229_18_41_27_Pro 2
Filipek: Algerian Dark Grey

WP_20160814_18_48_59_Pro (2)

Filmy

Tipsy/wskazówki

Wszystkie uwagi, które Państwu przekazujemy, są na podstawie naszych doświadczeń, obserwacji, jak również doświadczeń wynikających z wymiany informacji z hodowlami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu oraz Czeskim Klubie Jeży Pigmejskich.

W przypadku temperatur, zakładamy, że mają Państwo znośne warunki bytowe, nie ma w mieszkaniach/domach warunków dla „Eskimosów”, tj. temperatura w pomieszczeniach nie spada na dłużej poniżej 20 st. Jeżeli jednak jesteśmy w błędzie, to na okres jesienno-zimowy prosimy zapewnić jeżykowi terra o powierzchni 1 m.kw. – może być z piętrem. Na parterze stawiamy domek/kołowrotek lub talerz i kuwetę, a na górze miseczki/tunel i pozostawiamy wolną przestrzeń. Piętra możemy połączyć tunelem dla fretek – sprawdza się rewelacyjnie. Są to przezroczyste tunele z wentylacją, które można łączyć wg potrzeb. Występują w wersji prostej, giętej, etc. średnica tunelu to ok. 9 cm (nasz tyle ma i się sprawdza). Ogrzewanie na dole terrarium mata grzewcza lub kabel grzewczy. Emitery i żarówki są dobre dla żółwi, gekonów, etc. (Opis emitera wg sklepu internetowego:

… Emituje grzejące fale podczerwieni IR. Ciepło podczerwone penetruje tkankę skórną i kostną gadów, przyczynia się do lepszego zdrowia i szybszego gojenia ran, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi… odpowiedni do wilgotnego środowiska…

UWAGA: z uwagi na wysoką temperaturę żarnika, ten promiennik musi być wkręcony w oprawkę ceramiczną (porcelanową) i najlepiej powinien znajdować się w specjalnej oprawie metalowej z przeznaczeniem do promienników… ) Jeże nie mają potrzeby suszenia igieł, skóry oraz „gotowania” się pod promiennikiem. Natomiast zaobserwowaliśmy, że niektóre jeże pigmejskie lubią wylegiwać się na ciepłych podłożach, jak koty na piecu :)

  • Jeżeli nie chcecie lub nie macie warunków, aby puszczać jeżyka po mieszkaniu (najkorzystniejsze rozwiązanie), sugerujemy zakup wybiegu/ów o obwodzie minimum 10×0,5m. Wybieg można zrobić samemu, można też na noc izolować część pokoju zwykłą płytą. Uwaga – Wasze jeżyki będą przyzwyczajone do życia podłogowego, o powierzchni około 6 m kw. Pamiętajcie, że Wasz wymarzony jeżyk pierwszy raz w swoim życiu będzie sam, w nowym otoczeniu, z nowymi zapachami, dodatkowo podenerwowany ostatnią wymianą igiełek. Nie utrudniajcie mu tego trudnego okresu, zamykając dodatkowo w ciasnych klatkach/terrariach/etc.

Część druga PORA NA WYPRAWKĘ

Sugerowana wyprawka: 2x miseczka niska (na wode i jedzenie), 2x wybieg dla gryzoni (jeżeli nie planujecie Państwo dać jeżykowi całego pokoju), domek z kocykami, kuweta z plastikowego pojemnika „zrób to sam”, karuzela lub talerz do biegania – minimalna średnica 27,5 cm, na łożyskach, z zabawek tunele.

CZĘŚĆ TRZECIA  DIETA
Karma: Smilla Kitten drób lub cielęcina oraz Mac's (kaczka, indyk, kurczak)

Sucha: Concept for life kitten lub (będziemy dopiero zaczynać wprowadzać) Nativia Castrated Duck&Rice oraz  suszone świerszcze

Witaminy: sprawdzają się RodeVit (obojętne, czy do wody, czy do pokarmu). Witaminy można zastąpić tranem, małą ilością startej kostki mineralnej dla gryzoni

Dieta pozostałe – gotowany kurczak i indyk udo/podudzie/skrzydło; parzona zmielona pierś kurczaka/indyka, zblendowane z mięsem jabłko; zblendowana z mięsem gotowana marchewka; każdego dnia podajemy kilka sztuk owadów karmowych, owocowe musy dla niemowląt Kubusia.

W książeczce zdrowia jeża będzie wykaz jedzenia dozwolonego i zabronionego.

Mączniki, tran,  szczypta rozkruszonego wapna z minerałami dla gryzoni/ zamiast tranu i wapna można podać witaminy dla gryzoni i małych ssaków.

 

RodeVit - są to witaminy, czy będą Państwo podawać - to Wasza indywidualna decyzja. U mnie jeżyki otrzymują je zawsze z gotowanym mięsem.

Mieszanki - kurczak, indyk, marchew, jabłko - można dowolnie mieszać i komponować wedle własnego uznania 🙂

Oczywiście zachęcam do powolnego wprowadzania innych elementów diety. Co jeżyk może jeść, będzie wyszczególnione w książeczce zdrowia jeża.

Przykładowe menu:

Dzień 1
2-3 łyżki smilla kitten plus Tran (oraz do 5-6 mączników)

Dzień 2
2-3 łyżki smilla kitten/plus wapno (oraz do 5-6 mączników)

Dzień 3
2-3 łyżki kurczaka zblendowane z musem kubusia lub owocami i warzywami (oraz do 5-6 mączników)

Dzień 4
2 łyżki  kurczaka zblendowane z kilkoma ziarenkami suchej karmy  (oraz do 5-6 mączników)

Dzień 5
2 łyżki indyka zblendowane z musem kubusia (oraz do 5-6 mączników)

Dzień 6
2-3 łyżki indyka plus mleko (oraz do 5-6 mączników)

Dzień 7
2-3 łyżki smilla Kitten  (oraz do 5-6 mączników)

 

28/09 Konwalia waga 125g, Kosmatka 135g. Nowy film w sieci. Zapraszamy

16/10/16 Kosmatka i Konwalia jedzą mączniki. Waga dziewczyn Kosmatka 185g, Konwalia 150g, UWAGA: PRZED ODBIOREM DZIEWCZYN PROSZĘ ZAKUPIĆ MĄCZNIKI.

23/20/16 Waga Konwalia 165g,. Kosmatka 200g

Konwalia Algerian Grey Pinto Mish-Mash Ears White Face, Eye Patch

Tłumacząc kolor na "ludzki" ciemny jeżyk w białe plamki, z białym pyszczkiem, czarnymi oczkami, jednym uchem różowym, drugim uchem czarnym, wokół jednego oczka malowany odrębny czarny krąg. Jest nie tylko śliczna, ale też bardzo przyjacielska, na rękach najczęściej zasypia. REZERWACJA

Kosmatka rezerwacja Algerian Dark Grey Badger Stripes

Kosmatka - jeż pigmejski, to taka podusia z wiecznie sterczącymi kolcami. Algerian Black Badger Stripes