Kąpiel jeża

Kiedy: gdy jest to konieczne

Wymagane wyposażenie: miska, dzbanek/garnek/konewka/2 ręczniki/miękka szczotka do zębów, miękka szczotka dla niemowlaka lub kota, nawilżający preparat dla kota lub psa/ostatecznie oliwka bambino, alternatywnie szampon dla psa z lanoliną lub siarkowy

Kąpanie: do miski wlewamy ok. 2 cm letniej wody (po włożeniu palca do wody powinna nam się wydawać chłodna). Jeżeli nie mamy specjalistycznego płynu nawilżającego skórę psa lub kota, a nasz jeżyk ma tendencję do przesuszania się skóry, to polecamy wystudzoną przegotowaną wodę (aby była miękka) oraz w przypadku suchej skóry do wody możemy dodać 2 kropelki oliwki bambino.

Do miski z wodą wkładamy jeżyka, pozwalamu mu obwąchać otoczenie. Następnie delikatnie polewamy go wodą z miski.

UWAGA: podczas całej kąpieli nie możemy pozwolić, aby woda dostała się na pyszczek, do uszu, nosa, oczu. Jeżyka kąpiemy od karku w stronę ogona. Główkę zostawiamy w spokoju.

Na miękką szczotkę dla niemowląt/dla kotów/myjkę – jeżeli już decydujemy się na szampon dla psa lub kota- wlewamy odrobinę szamponu i rozprowadzamy go od karku w stronę ogona po mokrym jeżyku.

Jeżeli nie używamy szamponu, to mokrą myjką/miękką szczotką czyścimy jeżyka j.w.

Szczoteczki do zębów używamy (jeżeli jest to konieczne), aby wyczyścić pazurki jeżykowi.

Kolejnym etapem jest spłukanie jeżyka czystą wodą. Przypominam, że woda nie może dostać się do uszu, noska, oczu jeża.

Najlepiej wyjąć jeżyka z miski i spłukać go wcześniej przygotowaną letnią wodą z konewki/dzbanka/słoika/pojemnika. Nie polecam używania bezpośrednio kranu lub prysznica, ponieważ nie zapewni stałej letniej temperatury wody.

Jeżyka przenosimy na ręcznik, delikatnie wycieramy. Teraz jest najlepsza pora na przycięcie pazurków.

Kąpiel kończymy przeniesieniem jeżyka do drugiego, suchego ręcznika, aby do końca wysechł.

 

top2

Print Friendly, PDF & Email