Kolejna karma na naszej tapecie Karma uzupełniająca WildBugs

W związku z dużym promowaniem, chwaleniem tej karmy postanowiłam się bliżej przyjrzeć i przeanalizować produkt.

 

Wszystkie materiały pobrane z olx.pl lub strony dystrybutora https://web.facebook.com/WildBugsPro/

Dlaczego zwróciłam uwagę na produkt:

  • Pomimo, że przeszłam na karmienie jeży wyłącznie mokrą karmą, szukam karmy suchej. Niestety na rynku takiej karmy nie ma.
  • Karma ta w ostatnim czasie była eksponowana w jeżowej grupie na FB. Dlatego też, zwróciłam na nią uwagę.

Opakowanie, etykieta i inne formalne sprawy:

Jeśli chodzi o etykietę: ta powinna spełniać ścisłe normy. Czy spełnia, nie sprawdzałam, ze względu na brak szczegółowych informacji (o tym niżej w analityce) nie ryzykowałam kupna tej karmy.

W Europie sposób opisywania karm dla zwierząt jest ściśle regulowany prawem. Etykieta karmy musi spełniać wiele wymagań, aby produkt mógł znaleźć się na rynku. Jednym z najbardziej wyczerpujących dokumentów określających zasady, którymi producenci karm powinni się kierować, tworząc etykiety swoich produktów, jest opracowany przez Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych – FEDIAF- „Kodeks dobrej praktyki znakowania karmy dla zwierząt”. Jest to dokument, który w oparciu o obowiązujące przepisy zbiera wszystkie zasady opisywania karm dla zwierząt towarzyszących w jedną spójną całość, co daje zarówno producentom jak konsumentom (a właściwie kupującym) wspólną płaszczyznę porozumienia. Etykiety karm, spełniające warunki zaproponowane przez FEDIAF, są źródłem rzetelnych informacji na temat cech, składu oraz zastosowania produktu, których znajomość jest niezbędna do podjęcia właściwej decyzji o wyborze karmy dla naszego psa.

Z opakowania karmy możemy dowiedzieć się wielu informacji. Poza tymi podstawowymi, czyli dla jakiego gatunku, wielkości czy wieku zwierzęcia jest ona przeznaczona, na etykiecie możemy przeczytać, czy dany produkt jest karmą pełnoporcjową czy uzupełniającą. Karmy pełnoporcjowe są pokarmami kompletnymi i zbilansowanymi oraz mogą stanowić wyłączny pokarm dla zwierzęcia, dla którego są przeznaczone (Rozporządzenie (WE) Nr 767/2009). Jeśli producent karmy deklaruje na etykiecie, że karma jest pełnoporcjowa, gwarantuje tym samym, że dostarczy ona zdrowemu psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energii w odpowiednich dla niego ilościach i proporcjach. Produkt bez takiego oznaczenia, lub opisany jako karma uzupełniająca, nie jest kompletny pod względem żywieniowym.

Kolejną istotną informacją na etykiecie jest instrukcja stosowania – czyli ile produktu i w jaki sposób należy podawać zwierzęciu w zależności od wieku czy wielkości. Instrukcja stosowania karmy podaje ilości pokarmu oparte na statystycznych wyliczeniach dla całej populacji psów, są to zatem wartości orientacyjne, które sprawdzają się dla większości zwierząt ale nie dla wszystkich. Zapotrzebowanie zwierzęcia może odbiegać od średniej w zależności od indywidualnych cech i warunków życia. Dlatego dokładne ilości karmy zawsze powinno się ustalić na podstawie oceny masy ciała zwierzęcia, jego kondycji, aktywności i stanu fizjologicznego.

Na opakowaniu każdej karmy musi się znaleźć skład produktu, czyli wyszczególnienie składników karmy w porządku malejącym pod względem masy.”

źródło: psy24.pl

Przezroczysta torebka strunowa, w której jeszcze niedawno była eksponowana karma/pasza (nowsze zdjęcia mają już torebki „posrebrzane”) nie jest zbyt wskazana, ponieważ nie chroni przed światłem.

Suche karmy dla psów i kotów mają jedną podstawową cechę: zawierają niewielką ilość wody. Ma to duże znaczenie dla ich trwałości. Dzięki tak małej wilgotności, rzędu 10%, długo zachowują swe wartości odżywcze. Ale tylko jeśli przechowujemy je we właściwy sposób. W przeciwnym razie, nawet najlepszej jakości produkt zwyczajnie się zepsuje. Na szczęście przechowywanie suchych karm dla psów i kotów nie jest trudne. Trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad.

Są trzy rzeczy, które niekorzystnie wpływają na stan suchych karm dla psów i kotów:
  1. wilgoć,
  2. tlen,
  3. światło.”

źródło: telekarma-blog.pl

Jeśli chodzi o skład (źródło olx.pl)

„Skład analityczny: białko ogólne min. 40%, włókno surowe max. 8%; tłuszcz surowy max. 12,8%; popiół surowy max. 8,1%; wapń ogólny min. 1,8% fosfor ogólny min, 0,8%

Skład surowcowy: Hermetia Illucens; Zoophobas morio;Tenebrio molitor; Gromphadorhina portentosa; Gryllodes sigillatus; ryż; mączka rybna; spirulina”

Analityka: Niestety nie ma podanej wilgotności, w związku z tym nie ma możliwości obliczenia, czy skład analityczny jest  dozwolony dla jeży pigmejskich.

Surowce:

larwy much Hermetia illucens są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i antybakteryjne kwasy tłuszczowe, muszą pochodzić ze sprawdzonego bezpiecznego źródła, w przeciwnym razie mogą być źródłem poważnych chorób (tak jak każda mucha).

Dyskusje możecie przeczytać pod linkiem

http://www.terrarium.pl/topic/372490-hermetia-illucens/

a opis dostępny jest

http://entnemdept.ufl.edu/creatures/livestock/black_soldier_fly.htm

miałam wątpliwą przyjemność przetestować larwy tej muchy. Testy zakończyły się dokładnym spaleniem pudełka z larwami.

Kolejny składnik to

Zoophobas morio, czyli moje ulubione drewnojady

Z tymi, ze względu na dużą zawartość chityny trzeba uważać.

Trzecim składnikiem jest Tenebrio molitor, czyli mącznik.

Jest to owad karmowy, który chętnie podaję moim jeżom. Część hodowców twierdzi jednak, że jest to karmówka, która ma znikome właściwości odżywcze.

Pozostałe Gromphadorhina portentosa; Gryllodes sigillatus, to karaczany oraz świerszcze bananowe. Jedne i drugie owady, są najbardziej wartościowe z całego zestawu.

Ryż, chociaż lekkostrawny jest zbożem, a zboża jeż pigmejski nie powinien zjadać.

Mączka rybna – tylko niektóre gatunki ryb są bezpieczne dla jeży pigmejskich.

Czy powyższa karma jest dobra/bezpieczna. Nie mogę stwierdzić na podstawie informacji dystrybutora. Jeśli macie lub mieliście z nią doczynienia, piszcie. Jak zwykle Wasze opinie przedstawię w serwisie.

Pamiętajcie, decyzja dotycząca wyboru karmy zawsze jest po Waszej stronie. Zawsze sprawdzajcie, czy karma spełnia wymagania analityczne, jest właściwie oznakowana, ma dobrą datę przydatności, jest karmą podstawową, czy uzupełniająca. W przypadku karm suchych sugeruję zwracać uwagę na wielkość krokietów i ich kruchość.

 

Print Friendly, PDF & Email