Kupiliśmy jeżyka, czyli nawiązywanie kontaktu z nowym pupilem

jeż pigmejski
Jeżyk afrykański tak jak i inne nasze pupile – potrzebuje trochę czasu by przystosować się do nowego miejsca, nowych zapachów, oswoić się z nową sytuacją oraz faktem, że jest oddzielony od mamy i rodzeństwa, a przede wszystkim aby poznać nowego właściciela. Musimy liczyć się z tym, że nasz nowy pupil będzie pofukiwał i możliwe, że stroszył kolce – jest to jego naturalna reakcja obronna. Potrzeba trochę czasu na oswojenie jeżyka. Czas ten uzależniony jest od czasu jaki poświęcimy naszemu nowemu egzotycznemu przyjacielowi oraz od jego charakteru. Ile jeżyków, tyle charakterów!

Jeżyki są nadwrażliwe jeżeli dotyka się z góry igieł na główce oraz w okolicach szyjki i karku. KAŻDY jeż reaguje na dotknięcie tych okolic odruchem bezwarunkowym: podskok i fuknięcie połączone z próbą zwinięcia się w kulę i postawieniem igieł.
Łatwo odróżnić igiełki wrażliwe od reszty, bowiem często są one nastroszone w odróznieniu od pozostałych.
Przypuszczamy, że to atawizm związany z obroną jeżyków przed drapieżnikami – w szczególności ptakami drapieżnymi.

Polecamy:

Brać jeżyka każdego dnia na ręce. Trzymać go i tulić, czekać aż nasza iglasta kulka rozwinie się, wychyli główkę i zacznie nas wąchać. Jeżeli jeżyk pofukuje gdy go dotykamy, polecamy położyć dłoń na kolcach i unikać gwałtownych ruchów. W ten sposób jeżyk przyzwyczai się do naszego dotyku.

Nasza Bianka pozwala na głaskanie nawet podczas jedzenia. Rano dziewczynka ta, jak piesek czeka grzecznie przy miskach.

Jeżyka oswajamy podczas codziennych zabiegów higienicznych – wyjmowaniu kołowrotka, karmieniu jeżyka – w ten sposób przyzwyczajamy go do naszego zapachu.

Musimy pamiętać, aby ZAWSZE unikać gwałtownych ruchów i gwałtownych dźwięków.

Musimy liczyć się z faktem, że nasz kolczasty kochany przyjaciel będzie pofukiwał nawet gdy jest już oswojony w sytuacjach:

wkładania rąk do jego terrarium, gdy śpi i zostanie gwałtownie obudzony
podczas dotykania kolców na główce
niespodziewanego, gwałtownego dźwięku

Jeżyk afrykański to wspaniałe, inteligentne zwierzątko, miła kolczasta przytulanka. Zwierzątko bardzo wrażliwe i kochane. Gdy poświecimy mu uwagę, będzie uroczym domowym pupilem.

Pozbawiony kontaktu z właścicielem, jeżyk może popaść w depresję, znużenie i zdziczeje. Smutny jeżyk może przestać jeść, być osowiałym, a nawet umrzeć.

Zapraszamy, sprawdź naszą ofertę z wolnymi jeżykami – jeż pigmejski sprzedam

Print Friendly, PDF & Email