Nowy rok przywitały malce Elizy. Miot AW

1 stycznia na świat przyszły cztery maluszki. Rodzice to Eliza i Filipek.

Szczegóły wkrótce. Do czwartku, pierwsze osoby oczekujące, zostaną poproszone o ew. zadeklarowanie się co do rezerwacji.

 

W miocie najprawdopodobniej 2 dziewczynki i 2 chłopców 🙂

Jeden z chłopców z pinto.

Pierwsze zdjęcie malca o najciemniejszej skórze wykonane 3 stycznia:

Tipsy/porady/rozwój/informacje:

03/01 dwie z czterech wstępnych rezerwacji już zostały potwierdzone 🙂

WYPRAWKA:

Dokumenty: umowa kupna-sprzedaży, odpis karty miotu, książeczka zdrowia, rodowód wystawiony przez PRJH.

Karma: sucha i mokra na pierwsze dni

Dodatki: piłeczka, szamponetka, do przetestowania mata do nauki czystości

Każdy jeżyk opuszczający hodowlę będzie odrobaczony, po przeglądzie weterynaryjnym.

ODBIÓR JEŻYKA:

Od 4 marca 2018 roku. W przypadku odbioru osobistego, proszę zabrać kocyk do przykrycia z zewnątrz pudełka/transporterka. Pogoda może być różna i kocyk jest niezbędny do osłonięcia przed ewentualnym wiatrem.

 

W przypadku transport PKS, również proszę zabrać kocyk, aby przykryć pudełko z jeżykiem na dworcu.

Każdy jeżyk na drogę otrzyma hot pack.

Miot AW

Data urodzenia: 1 stycznia 2018

Rodzice:

Eliza (Albinos)

Filipek (Algerian Dark Grey Snip)

Cena jeżyków: 490 zł

Odbiór od 4 marca 2018

Wyprawka: umowa, karta miotu, rodowód, książeczka zdrowia, tematyczna zakładka, szamponetka, karma sucha+mokra, 1 mata do nauki czystości (podkład), piłeczka.

Odbiór: osobisty lub odpłatny za pośrednictwem PKS (tylko przy bezpośrednim dziennym połączeniu ok. 30 zł), dowóz (za zwrot kosztów benzyny).

W każdym przypadku, podczas odbioru jeżyka proszę zabrać koc do przykrycia transporterka lub pudełka.

Z naszej strony zapewniamy wentylowane pudełko na czas transportu oraz ze względu na pogodę hot pack. Jeżyk otrzyma kawałek polaru, jako kocyk. Bardzo proszę, aby polar był przez jakiś czas z jeżykiem ze względu na zapach.

Dokładam starań, aby jeżyk opuszczający hodowlę korzystał z kuwety, jednakże jest to bardzo indywidualna sprawa.

Państwa jeżyk będzie przyzwyczajony do karmy "domowej", "ze sklepowych półek mokrej" oraz suchej (jednakże suchą proszę podawać bardzo sporadocznie i najlepiej rozdrobnioną. Jeżyk będzie pił z miseczki. Podaję wodę źródlana niegazowaną butelkowaną.

Miot AW

PROSZĘ O INFORMACJE SMS LUB EMAIL OD OSÓB, KTÓRE W ND. ODBIERAJĄ JEŻYKI, Z ORIENTACYJNĄ GODZINĄ ODBIORU.

JEST BARDZO ZIMNO, DLATEGO PROSZĘ ZABRAĆ WIĘKSZE NP. KOCYKI DO OKRYCIA PUDEŁKA, ABY W DRODZE DOM-SAMOCHÓD JEŻYK SIĘ NIE PRZEZIĘBIŁ. JEST TO TYLKO OK. 20 METRÓW, JEDNAKŻE PROSZE WZIAC POD UWAGĘ TEMPERATURĘ. JEŻYKI OTRZYMAJĄ HOTPAKI, KTÓRE PO NAGRZANIU SAMOCHODU CHYBA BĘDZIE LEPIEJ WYJĄĆ Z PUDEŁKA.

Darren Fletcher/ Pan Krzysztof

Miron rez. Pani Magdalena

Awena/Milka Pani Karolina

Najciemniejsza z miotu

Awe /Murrato Pani Anna

Brak akcentów pinto

Info

10/01

Wstępnie wszystkie jeżyki zostały zarezerwowane. Gdy malce otworzą oczka, prześlę Państwu wzór umowy i poproszę o wpłatę zaliczki.

Jutro przedstawię pierwszą wagę jeżyków.

11/01 Waga jeżyków

Awe 57g, Awena 50g, Awi 56g, Awin 58g

Kolczaki nie mają ochoty współpracować podczas pracy z aparatem fotograficznym. Niestety nie każdy czuje parcie na szkło 🙂

13.01 W związku z faktem, że malce już wkrótce otworzą oczka i będę wysyłała, proszę osoby, które zadeklarowały rezerwacje maluszków o email z: miastem, nr telefonu oraz zakładanym odbiorem jeżyka. W ciągu najbliższego tygodnia będę dzwoniła do Państwa.

17.01 Jeżyki otworzyły oczka. Dzisiaj zostaną zamieszczone filmy z jeżykami. Panią Anię i Panią Magdalenę, proszę o wskazanie wybranego jeżyka. Termin do jutra.

W piątek otrzymają Państwo umowy, proszę je przeczytać, uzupełnić swoje dane, podpisać i skany/zdjęcia odesłać zwrotnie drogą email. Będę prosiła o wpłaty zaliczek do wtorku, tj. 23 stycznia. Będzie to równoznaczne z akceptacją umowy oraz potwierdzeniem rezerwacji. Brak odesłania umowy i/lub wpłaty będzie oznaczało, że rezygnuja Państwo z rezerwacji - chociaż dla dobra jeżyka byłoby dobrze, abym została o tym wcześniej uprzedzona.

Jednocześnie mam gorącą prośbę, jeśli Państwo wybrali imię dla jeżyka, proszę o informację drogą mailową. Taką informację proszę podać najpóźniej 10 lutego.

14/01 Dziewczynki - bardzo trudny wybór, jedna czarnulka, druga ma badgera. Chłopcy - odmiana kolorystyczna bardzo zbliżona, ale jeden ma śliczną białą "grzywkę", a drugi częściowego badgera i długie skarpetki. Zapraszam do obejrzenia najnowszych zdjęć:)

23/01 Dziękuję za umowy oraz przelewy od Państwa.

21/01 Waga jeżyków

Awe 83g, Awena 87g, Awi 89g, Awin 90g. Jutro zostaną zamieszczone nowe zdjęcia, we wtorek filmik 🙂

29/01 Wagę jeżyków mogą Państwo sprawdzić na zdjęciach:) Malce bardzo rozrabiają, wychodzą z domku, zwiedzają, poznają okolice i próbują pierwszych sił w samodzielnym jedzeniu.

Karma jaką będę podawała jeżykom to (nie oznacza, że każdą z nich jeżyki polubią) sucha concept for life kitten, mokra smilla kitten, smilla kawałeczki w sosie wołowina, mokra My Star miks smaków, Wild Freedom mokra. Do tego miksy domowe - kurczak, indyk, serduszka drobiowe, jabłko, suche jedwabniki, tran, wapno z minerałami, brokuły, marchewka.

04/02 Maluszki rosną i zmiana igieł bardzo daje im się we znaki. Darren Fletcher jako pierwszy z jeżyków zainteresował się mącznikami. Pozostałe, wraz z karmą zaakceptowały suszone jedwabniki. Polubiły również Smillę kitten oraz Wild Freedom. Obecnie wprowadzam powoli My Star. Jutro zostaną zamieszczone aktualne zdjęcia.

12/02 Malce po ostatnim quillingu już doszły do "normalności". Nadal biegają za mamą i wyłudzają cyca. Waga jeżyków z 10 lutego Milka - 155g. Darren -145 g, Miron 157g, Murrato 149g. Książeczki zdrowia zostały założone.

08/02 Poznaliście Państwo wybrane jeżyki?

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/35936869/jez-pigmejski-nowy-ulubiony-pupil-polakow

21/02 Przykładowa dieta (moim jeżykom zazwyczaj podaję prawie to samo przez 2 kolejne dni)

Pon. Gotowany kurczak zmiksowany z cząstką jabłuszka.

Wt. Gotowany kurczak zmiksowany z kawałkiem np. ugotowanej na parze marchewki + kapsułka tranu

Śr. My Star

Czw. Smilla kitten

Pt. Smilla kiitten

Sob. Gotowany indyk zmiksowany z serduszkiem drobiowym i gotowaną na parze różyczką brokuł + trochę rozkruszonej kostki mineralnej dla gryzoni

Nd. Gotowany indyk zmiksowany z kawałkiem jabłuszka plus tran lub Rodevit

Pon. Wild Freedom plus kilka krokiecików suchej karmy - jako szczoteczka do zębów

Wt. Wild Freedom

Proszę pamiętać: karmę podajemy 2 łyżki stołowe wieczorem, 1 łyżeczkę/łyżkę świeżej karmy na dzień (do czasu aż jeżyk podrośnie i przestanie podjadać w ciągu dnia). Jeżyk musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Sugeruję niegazowaną źródlaną. Jeśli jeżyk zjada robaki karmowe to moim podaję 1-3 sztuk/dobę w zależności od rodzaju. Przykładowo 2 mączniki lub 1 drenojad/ew. 1 świerszcz.

 

28/02 Jeżyki przekroczyły wagę 200g, UWAGA Murrato pokochała drewnojady. Niby dziewczynka, a konkretna 🙂

Proszę zakupić te robaczki przed odbiorem jeżynki. Drewnojady podajemy po zgnieceniu główki owada i tylko 1 sztukę na dobę/luc co drugi dzień. Owady te zawierają dużo chityny i nie wolno podawać ich w dużej ilości, ponieważ mogą zablokować jelita.

Wideo miotu

Przygotowanie wyprawki

 1. Karmienie
  Preferowane karmy, przedstawię w późniejszym czasie, gdy Państwa jeżyki zaczną samodzielnie jeść.
  Proszę kupić dwie niewielki miseczki, ważne, aby nie były wysokie i nie miały tendencji do przewracania się.

  Państwa jeżyk będzie przyzwyczajony do picia z miseczki, sugeruję wodę źródlaną niegazowaną butelkowaną.

 2. Zabawki
  Jeżyki kochają tunele w każdej postaci.
  Niezbędny talerz do biegania o min. średnicy 30-32 cm, ważne, aby był pod skosem. Moje talerze zamawiam na allegro, szukając karuzela dla szynszyla.
  https://malabestia.eu/jez-pigmejski-dysk-do-biegania/
 3. Kuweta
  Czy jeżyk będzie korzystał z kuwety, jest to bardzo indywidualną sprawą. Jednakże większość jeżyków pochodzących z mojej hodowli korzysta z kuwety. Kuwetę wykonuję na zasadzie zrób to sam, ale może być to dowolna plastikowa lub porcelanowa kuweta, pojemnik spożywczy, etc.
  Istotny jest wypełniacz do kuwety. Stosuję: piasek terrarystyczny drobny lub piasek kąpielowy dla szynszyli, żwirek typu Cats'Best EcoPlus.
 4. Ogrzewania
  Każdy jeżyk potrzebuje czasami dogrzania lub zwyczajnego przytulenia się do źródła ciepła. Wg mnie zbrodnią jest dogrzewanie żarówkami grzewczymi. Idealne są maty grzewcze, skałki grzewcze, kable grzewcze do terrarium.
 5. Domek, czyli miejsce do spania
  Jeżyki preferują norki, koce, śpiworki.
  Domek ze sklejki/drewniany/plastikowy - tylko zajmuje miejsce i wg mnie jest zbyteczny. Cała kolekcja domków jest dostępna u mnie w garażu:)
 6. Terra/klatka/wybieg
  Szczęśliwy jeżyk, to taki, który ma dużo miejsca. Nie oznacza to, że od razu mamy mu oddać cały pokój. Możemy zakupić np. 2x wybieg dla gryzoni i rozkładać na noc jeżykowi jego plac zabaw.
  Niestety te standardowe wybiegi, które mają idealne odstępy między prętami i są bardzo łatwe w składaniu, wymagają "zaczepienia", aby jeżyk nie biegał wraz z wybiegiem:) U siebie rozwiązałam to w ten sposób, że każdy wybieg "opiera" się na jakimś meblu. Jeden o nogi szafek, inny o szuflady. Dodatkowo, może się zdarzyć, że trafi się Państwu jeżyk, który za punkt honoru przyjmie przechodzenie górą wybiegu. W takich przypadkach, wystarczy grubsza tektura, z której wykonujemy mały daszek.
  Jeśli Państwa jeżyk będzie miał wybieg, to wystarczy już tylko zakupić bardzo małe terra pełniące funkcję wyłącznie sypialni. Takie, aby zmieściło się spanie, może jakaś kuwetka i miseczki.

12/02

Zapraszam na Playlistę dotyczącą podstawowych zagadnień z zakresu karmienia jeży pigmejskich, wyprawki, kąpieli, opieki…

Uwagi:

jeżyk jest stworzeniem, który będzie szczęśliwy tylko wówczas, gdy będzie mógł dużo biegać;

jeśli coś złego działoby się z Państwa pupilem, zawsze prosimy o kontakt; czasami lepiej jest coś skonsultować;

jeżyk jest bardzo wrażliwy na przeciągi;

nigdy nie należy stosować podłoża słabej jakości, nieodpylonego;

Państwa jeżyk jest mięsożercą, ale również potrzebuje błonnika, witamin i mikroelementów;

Ogrzewanie jeży pigmejskich:

Proszę pamiętać o zasadzie, że jeżyk nie powinien mieć stałej temperatury. Jeśli będą Państwo bardzo zabiegać o "cieplarniane" warunki, to Państwa pupil będzie miał duże szanse na łapanie przeziębień. Jeżyk potrzebuje dziennych i nocnych wahań temperatury otoczenia. Jeżyki z mojej hodowli przyzwyczajone są do temperatur w zakresie 21-25 st.

Mata grzewcza, emiter ceramiczny, kabel grzewczy, skałka grzewcza.
W przypadku mat lub kabli, sugerowałabym większą moc.
O ile z zabezpieczeniem kabli nie będzie problemu, wystarczy je np. umieścić w rurce pcv, to z matą są problemy. Maty się przykleja. Najlepiej sprawdza się przyklejenie maty pod płytkę pleksi.

Emiter ceramiczny, można dokupić klosz, który zapewni bezpieczeństwo.

Żarówki grzewcze nie są przeznaczone dla jeży.

Światło nocne:

Jeżykowi nie przeszkadza nocna lampka lub też całkowity jej brak (jednak wówczas sugeruję nie zasłaniać okna).
Słabej mocy specjalistyczna żarówka nocna (symuluje światło księżyca), nawet zamieszczona w lampce nocnej, będzie jednocześnie ciekawym wystrojem Państwa pomieszczenia.

 

Jeśli nie terra to co?

Terraria z płyty wg mnie, nie nadają się dla jeżyków. Praktycznie nie mają żadnych zalet.

Są zbyt małe i nudne dla kolczaka

Ze względu na swoją wielkość (wyjątek terraria o powierzchni minimalnej 1.2 m kw) mogą służyć tylko jako sypialnia.

Są ciężkie, drogie i trudne w utrzymaniu czystości.

W domu to tylko niepotrzebny wiór.

Dosyć szybko wchłaniają nieprzyjemne zapachy np. moczu i wówczas nadają się tylko na śmietnik.

Terrarium można zastąpić np.

Taka klatka będzie stanowiła łatwą do posprzątania sypialnię. Jej wada, to trzeba trochę pokombinować, aby umożliwić jeżykowi swobodne wychodzenie i wchodzenie do "sypialni".

Szkło akrylowe/pleksi

Estetyczny, łatwy do czyszczenia produkt. Płytka 10x10 cm kosztuje już od 1.2 zł. U producenta można zamówić ścianki w dowolnych rozmiarach, kolorach i dziurkami jako wentylacją.

Terrarium,/sypialnia zbudowana z tego typu materiału będzie ograniczona naszą wyobraźnią i czasami możliwościami finansowymi. Można zamówić terrarium w wersji piętrowej, które będzie zaspakajało minimalną powierzchnię życiową jeżyka np. 1,1 x0,6 z piętrem 🙂

Zawsze trzeba pamiętać o wentylacji. Z pleksi można zbudować również bardzo estetyczny wybieg.

Powyższy przykład jest bardzo ciekawą propozycją. Jednakże powierzchnia raczej nadaje się tylko jako sypialnia. Górę możemy rozbudować o półkę na np. 2/3 powierzchni i oczywiście wyposażenie ze zdjęcia usunąć:)