Wkładki do kołowrotka – poradnik dla osób, których nie zdołałam przekonać, że kołowrotek/karuzela to nie jest najlepsze rozwiązanie dla jeża pigmejskiego.

Wkładki do kołowrotka


Jak wykonać tekturową wkładkę do zabudowanego, plastikowego kołowrotka dla gryzoni firmy Trixie.

1. Wkładki do kołowrotka Niezbędne rzeczy:

  • tektura falista – im drobniejsza, tym lepsza
  • nożyczki lub ostry nóż
  • taśma dwustronnie klejąca lub zszywacz biurowy
  • opcjonalnie długa linijka lub listwa
  • opcjonalnie ołówek

2. Ustalamy miarę wkładki, np. mierząc obwód kołowrotka lub przykładając do niego tekturę. Uwaga: przy braniu miary, należy wziąć pod uwagę ok. 3 cm. zakładkę w długości, która posłuży nam do połączenia otrzymanego paska w całość.

Wkładki do kołowrotka

3. Odmierzoną tekturę obcinamy z rolki.

Następnie tniemy ją na paski o szerokości nieznacznie większej niż szerokość „miski” kołowrotka. Na zdjęciu „miska” ma kolor czerwony”

Wkładki do kołowrotka

4. Po stronie gładkiej wyciętego paska zaznaczymy ołówkiem „zakładkę” – będzie to „zapas”, który umożliwi nam połączenie paska w kółko.

Jeżeli pasek łączymy za pomocą zszywek to robimy to od wewnętrznej strony (fali), tak aby ostre zakończenia zszywek były na zewnątrz koła. Jeżeli używamy taśmy dwustronnie klejącej (tę metodę polecamy) to odcinamy od niej pasek szer. ok. 1,5 cm i przyklejamy ją od zewnętrznej strony naszego koła, czyli gładkiej części tektury; następnie zdejmujemy pasek ochronny z drugiej klejącej strony taśmy i łączymy z drugim końcem tektury, tworząc koło.

Wkładki do kołowrotka

5. Gotową wkładkę umieszczamy w kołowrotku. Nie tylko ułatwi nam ona sprzątanie ale również pochłonie mocz jeżyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *