Rodzice Eliza&Filipek

Są to małe (waga dorosłego jeżyka do 380g) jeżyki z rodowodami!

Rodzice Eliza (Albinos - nowe geny w Polsce) i Filipek Algerian Dark Grey snip. FILIPEKWP_20151120_23_02_17_Pro 1

 


 

 


Jeżyki zarejestrowane wjez_okladka_vectors_2c PRJH, metryka, WYPRAWKA (karma na pierwsze dni,  mała niespodzianka od nas w postaci tematycznej zakładki do ksiażki, kocyk dla jeżyka, małe vademecum). Książeczka zdrowia dedykowana dla jeży, umowa. Ksero Karty Miotu. Saszetka szamponu (wystarczy na 4-6 myć).
Rodzice zdrowi, brak WHS oraz raka.

 

 

 

Jeżyki rozpieszczamy i dbamy, dlatego preferujemy sprzedaż jeżyków na popularnie nazwane „kolanka”.

Dopuszczamy sprzedaż do hodowli, jednak prosimy o wcześniejsze poinformowanie nas o tym fakcie, wraz z informacją na temat warunków jakie będzie miał jeżyk w hodowli, ile macie Państwo jeżyków.

W przypadku sprzedaży jeża pigmejskiego do hodowli, jego cena jest inna niż na stronie. Wszystkie uwagi i zapisy odnośnie sprzedaży jeża do hodowli, zgodnie z k.c.  będą uwzględnione w aneksie do podpisywanej umowy kupna-sprzedaży jeża pigmejskiego.

Data porodu 17/12/2016, data odbioru od 19/02/2017.

W miocie 5 maluszków. Jeden jest tyci, tyci - taki malutki "paluszek".

Mikołaj, rezerwacja

Mikołaj Algerian Chocolate pinto minimalne (pinto = białe łatki).

Marcysia, rezerwacja

Kolor tej jeżynki to Brown pinto minimalne Full Blaze.

William rezerwacja

Kolor Algerian Dark Grey.

Mekleja rezerwacja

Dziewczynka, Algerian Dark Grey.

 

Rozwój/Tipsy/uwagi

20/12/2016 Są dwie rezerwacje.

26/12 Wesołych Świąt. Waga maluszków z 25 grudnia Marcysia 39g, Mekleja 35g, Wiliam 48g, Mikołaj 37g

28/12 malce rosną i wybarwiają się. Zapraszam do obejrzenia zdjęć 🙂

31/12 Wszystkiego naj...kolczastego w Nowym Roku. Waga maluszków Marcysia 59g, Mekleja 60g, Wiliam 56g, Mikołaj 52g

05/01 Wszystkie jeżyki otworzyły oczka, tzn. Wiliam i Mekleja dopiero jedno 🙂 Pierwsza oczka otworzyła Marcysia (wczoraj)

07/01 Proszę o przelewy do 11 stycznia. Po tym terminie umowy wstępne przestają obowiązywać. Rezerwacja zostaje zdjęta, jeżyk będzie wolny.

08/01 Malce już w 21 dniu życia - to bardzo wcześnie - zaczęły wychodzić z domku i ganiać mamę za cycem. Ta, przed nimi uciekała z kojca na podłogę, na ogólny wybieg. Marcysia uciekła za nią. Dlatego też, byłam zmuszona przenieść jeżyki na wybieg ogólny. Od wczoraj rozrabiają z dorosłymi jeżynkami.

09/01 waga WIELKIE PASIBRZUCHY Marcysia 97g, Mekleja 95g, Wiliam 85g, Mikołaj 91g. 9 stycznia, najwiekszym łobuzem był Mikołaj. Mały łazik, którego ciężko upilnować. Mekleja jako jedyna z jeżyków wołała mamę i zaraz po sesji zdjęciowej wróciła do Elizy.

 

10/01 WYPRAWKA

 1. 2 niskie małe miseczki. Jedna na wodę, druga na jedzenie
 2. Talerz do biegania (moje nabyłam na allegro, jako karuzela dla szynszyli) Talerz musi być pod skosem, średnica od 30 cm.
 3. Polarowa norka
 4. Kuweta to indywidualna sprawa. Na start proponuję zakup pojemnika spożywczego i wypalenia lub wywiercenia nakładką otworu. Otwór zabezpieczamy wężykiem akwarystycznym
 5. Wypełniacz do kuwety. Daj jeżykowi to co kocha, zainwestuj w Rody Sand
 6. Saszetkę szamponu otrzymacie Państwo w wyprawce
 7. Pozostałe "kosmetyki" to środek do natłuszczania skóry, np. Hydro Spray; miękka szczoteczka do kąpania, np. trixie lub nasza do zębów; mały kocyk lub gruby ręcznik oraz mały ręcznik (jednym ręcznikiem wycieramy jeżyka, w drugim trzymamy aż wyschnie).
 8. Witaminy, gorąco polecam Rodevit
 9. Domek - sprawa indywidualna
 10. Terra lub wybieg - sprawa indywidualna
 11. Jeśli chcesz zabezpieczyć podłogę np. pod kuwetą - idealnie sprawdzają się podkłady higieniczne lub maty do nauki czystości
 12. Sugeruję zakup tunelu plastycznego lub futrzanego. Tunelem może być długie pudełko kartonowe.

13/01 Mikołaj jest najbardziej ruchliwy i z upodobaniem ciągle przygniata Marcysię. Mekleja najchętniej tuli się pod swetrem, podobnie William, chociaż temu zmiana igiełek bardzo przeszkadza i zaczął się jeżyć. Marcysia przebiera szybciutko chudziutkimi łapkami i bez żadnych obaw zwiedza świat, jest najbardziej odważna.

16/01 Waga Mekleja, Marcysia, Mikołaj 125g, William 112g. Uwaga: Marcysia i William zaczęli wcinać robale:) William mężnie nawet polował. Jutro zdjęcia, w piątek pierwsze podejście do diety.

18/01 do grona sympatyków robali dołączył Mikołaj:)

Dieta z półek e-sklepów: Mac's z żurawiną, Mac's kitten, Miamor Ragout Royale kitten, Rodevit (najlepiej ten do jedzenia).

Czystość/higiena: podkłady higienicznie lub maty do nauki czystości, ostry obcinacz do paznokci, preparat do nawilżania skóry np. Hydra-DermN lub Hydro-Spray, szczoteczka do kąpieli miękka (jak dla niemowlaka lub kota z naturalnego włosia, ew. miękka szczoteczka do zębów).

Pozostałe rzeczy zostały omówione 10/01 (troszkę wyżej).

23/01 Charakterki i wspólne wieczory. Zawsze trzeba się liczyć z obsiusianiem przez jeża, ewentualnie ze zrobieniem przez niego kupy. Dlatego jako doświadczony jeżowy przyjaciel jestem przygotowana na każdą ewentualność i podczas wspólnych wieczorów zawsze pod ręką mokre chusteczki, a pod jeżykiem ręcznik 🙂

Wiliam to przytulas i po pierwszym etapie focha, czyli zabierania od mamy - wtula się w goły mój brzuch i smacznie zasypia. Niestety trzeba się liczyć z tym, że jeżyk znowu zacznie być niezadowolny podczas próby usunięcia go z brzucha. Podczas takich wspólnych wieczorów William lubi wkopywać się w nasz brzuch 🙁

Mikołaj to zagadkowy stworek, ma czas, że kocha tulenie i spanie przy mnie, a czasami kusi go wielka przygoda i najchętniej biegałby i zwiedzał kąty.

Mekleja jest trochę nieśmiała i na rękach preferuje tulenie się pod pachą. Uwielbia schować główkę i ufnie, spokojnie zasnąć. Niestety nie znosi być rozbudzana i na siłę zabierana z rąk.

Marcysia to największy łobuz, zawsze pogodna. Ta na rękach nie usiedzi. Zawsze coś ją wzywa i przyciąga. Mała wiercipiętka i zdobywczyni świata.

23/01/17 Wszystkie jeżyki jedzą mączniki. Proszę kupić pudełko mączników wczesniej, wsypać otręby, raz w tyg. podrzucić do pudełka jakiś owoc. Przed przyjazdem jeżyka mącznik z larwy powinien przepoczwarzyć się w żuczka, w takiej postaci najlepiej im smakują.

Waga William 144g, Marcysia 146g, Mikołaj 146g, Mekleja 146g

03/02/17 Waga Marcysia i Mekleja - 200g, William 170g, Mikołaj 165g. PROSZĘ O KONTAKT TELEFONICZNY (za wyjątkiem Właścicielki Marcysi) w sprawie odbioru, rozliczeń. Malce są po pierwszym odrobaczeniu.

11/02/17 Waga wszystkie malce wyrównały wagę do ok. 220g 🙂

Chłopcy są obrażeni, że zostali odizolowani. Biedny William stawał na dwóch łapkach i mówił - no wypuść mnie. Mikołaj nieszczęśliwy wyglądał przez kratki.

Dziewczyny są tak rozpieszczone, że nadal pociągają cyca Elizy.

Telegraficzny skrót - jak opiekować się jeżem:

1. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich.
Jeśli Twój jeż nie został odrobaczony lub jego kał nie został oddany do badania - UWAGA LICZY SIĘ TYLKO ODDANIE 3-4 PRÓBEK W CIĄGU 2 TYGODNI, W ODSTĘPACH 3-4 DNI. - idź do weterynarza i poproś o profilaktyczne odrobaczenie kropelkami (mają szersze spektrum działania). Nie obawiaj się, profilaktyczne prawidłowe odrobaczanie jest bezpieczne dla zwierzątka.
Potwierdzone przez kilku lekarzy weterynarii, również z UK.

2. Jedzenie.
Idealnie jeśli znasz dotychczasową dietę nabytego jeżyka. Nagła zmiana diety może doprowadzić do ostrej biegunki, a ta w skrajnych przypadkach do śmierci jeża.
Wprowadzając nową karmę, rób to stopniowo.
Jeśli podajesz niezbilansowane pokarmy (np. gotowane mięso), zadbaj o witaminy i minerały.
O witaminach i minerałach nie możesz zapomnieć, gdy Twój jeżyk jest starszy.
Przy układaniu diety przestrzegaj wykazu z norm (brak zboża, wysoka zawartość białka, niska zawartość tłuszczu, etc.)
Jestem przeciwnikiem suchej karmy, ale każdy ma swoje zdanie.

3. Kąpiel
Bardzo polecam Rody Sand. Nie jest to kwarc, nie wysusza skóry. Doskonale pielęgnuje. Zmniejszy częstotliwość kąpieli jeża.

Jeśli już musisz używać szamponu, to tylko dla psa lub kota. O szamponie Trixie zapomnij 🙂

4. Stała temperatura dla jeża
Bzdura. Idealna droga do wychowania chorowitka. Jeden jeż lubi 21 st., inny doskonale się czuję w temperaturze 24 st.
Wychowanie jeża w cieplarnianych warunkach, to jak roślinka ze szklarni. Słaba, chorowita.
Temperatura powinna się mieścić w przedziale 21-24 st.
Jeśli zdarzy się spadek do 20 st. to nie jest to koniec świata, ważne aby jeżyk miał dużo szmatek w domku, a sam doskonale się zabezpieczy.

5. Podłoże
Najpraktyczniejsza tektura falista, tania i przycinasz jak chcesz. Jej wymiana również nie stwarza problemów. Nie pyli i jest ekologicznym rozwiązaniem.
Ja inwestuje w podkłady higieniczne oraz kocyki, kołderki, dywaniki.

6. Sprzątanie
Stosuj bezpieczne środki. Jest to wąchacz i nie używaj octu, czy chloru. W sieci jest wiele specjalnych preparatów do czyszczenia otoczenia zwierzaka.

7. Uwagi
Jeż to nie zabawka. Znęcanie się nad zwierzętami reguluje ustawa.

8. Wspólne wieczory
Sugerujemy zabawy przy lampce nocnej, unikanie nagłych dźwięków (np. spadająca pokrywka), robienie cieni nad jeżem (naturalnym zagrożeniem dla jeży są ptaki w rodzaju naszego puchacza. Dlatego przesuwający się cień jeż będzie traktował jako zagrożenie).
Większość jeży nie lubi dotykania igieł na głowie.

9. Znajdź blisko siebie weterynarza. Jeż jest stworzeniem żywym i jak każdy żyjący osobnik może wymagać wizyty u specjalisty.

10. Pamiętaj do wszystkiego podejdź z głową 🙂
Przykładowo: czy jeż w naturze przyprawia swoje pożywienie;
obcina nożyczkami twarde, niezjadliwe części swojego pożywienia; pudruje/oliwkuje się;
chodzi w czapeczkach;
dogrzewa świecącym z góry słońcem, etc.

11. Terrarium, kołowrotek i inne dziwne sprawy
Jestem przeciwnikiem terra. Jeśli nie możesz zapewnić jeżowi swobody, to kup sobie chomika.
Kołowrotek lub talerz do biegania. Jeśli dasz jeżykowi 300 m kw swobody, to nie musisz inwestować w tego typu fitness.
Jeżyk w nocy może przebiec 10 km. Czy wybieg zapewni mu taki dystans?
Jeże kochają wszystkie tunele.

Nie znoszą wysokich misek, do takich będą wkładać łapki. Łapki zazwyczaj nie są najczystszą częścią ciała jeża 🙂