FAQ

Odpowiadamy na najczęstsze pytania

Przeczytaj

Sprawdź charakter jeża, wybór płci, czym się kierować przy wyborze hodowli, istotę wystaw lub zwyczajnie poznaj mnie bliżej. Zapraszam

Poznajmy się

Mieszkam w Starachowicach, woj. świętokrzyskie. Jestem członkiem-założycielem Polskiego Związku na rzecz Zwierząt Egzotycznych i Domowych /dawniej: Polskiego Stowarzyszenia Miłośników i Hodowców Pigmejskich Jeży Afrykańskich.
Jestem aktywną w Polsce hodowlą jeży pigmejskich, która wspiera popularyzację tych przeuroczych stworzeń.
Wspieram również realizację zadań Polskiego Związku na rzecz Zwierząt Egzotycznych.
W ramach współpracy z w/w Stowarzyszeniem biorę udział w warsztatach dla dzieci.
Mogliście mnie spotkać m.in. w Galerii Echo w Kielcach, w SCK w Starachowicach, wielokrotnie w Klubie Spółdzielczym Wanacja w Starachowicach, Akademii Przedszkolaka w Starachowicach, w Chorzowie w zoo, na Pokazie w Kielcach w 2014r. Jak również w TVP2, Polsacie.
Mogliście posłuchać o jeżykach w radio ZET oraz Kielce, a poczytać w Gazecie Starachowickiej oraz Echo Dnia.
Moje jeżyki i mioty są rejestrowane w PRJH – POLSKI REJESTR JEŻY HODOWLANYCH, ponieważ bardzo staram się udokumentować (a nie tworzyć fikcję) pochodzenie jeży pigmejskich w mojej hodowli.
Przygodę z jeżami pigmejskimi rozpoczęłam w erze, gdy trudno było znaleźć rzetelne źródła informacji. Pierwszym jeżykiem była śliczna śnieżna królewna Bianka. Przyjechała do nas (mojej rodziny) w zimny, deszczowy dzień. Bianka była wyjątkowym jeżem pigmejskich. Nie tylko dlatego, że już pierwszego dnia podbiła nasze serduszka, ale również okazała się wielkim śpiochem. My też wówczas uczyliśmy się o jeżykach. Pamiętam jak dzwoniłam do hodowli z której nabyłam jeżynkę, czy jest zdrowa, bo ciągle śpi. Czy normalne, że jeżyk na brodzie ma długie włosy, etc.
Dlatego tak bardzo istotne jest, abyście przy kupnie jeżyka kierowali się nie tylko ceną, wyglądem jeża, ale również kontaktem z hodowcą. Moja Hodowla Jeży Pigmejskich oparta została na jakości i miłości do tych stworzeń.

Hodowla, a zysk

Hodowla Jeży Pigmejskich to zamiłowanie i hobby. Nie można nastawić się na zysk. Utrzymanie jeża kosztuje. Wizyty weterynaryjne oraz ewentualne leczenie kosztuje. Rodowy kosztują, czas poświęcony jeżykom - to kwestia, której nie da się wycenić

Znaczenie Wystaw

Wystawa jeży pigmejskich, to jedyna forma jednoznacznego określenia, czy dany jeż pigmejski nadaje się do hodowli i rozmnażania. Pod uwagę brany jest zarówno wygląd zewnętrzny jeża hodowlanego, jak i jego cechy psychiczne oraz ułożenie. Efektem oceny jest przyznanie jeżykowi określonej noty, a dodatkowo możliwe jest przyznanie tytułu, który otrzymuje najlepszy z porównywanych jeży w danej grupie.
Wystawy jeży pigmejskich pełnią ważną rolę w selekcji najbardziej wartościowych osobników. Przyznane oceny decydują o tym, czy samiec lub samica będą mogły być w przyszłości wykorzystane do reprodukcji.
Pośrednią rolą wystaw jest wymiana doświadczeń pomiędzy hodowcami, poznawanie odmian, a także spotkanie towarzyskie osób o podobnych zainteresowaniach.
W związku z tym, jeśli szukasz jeża, zwróć uwagę, dopytaj, czy rodzice brali/biorą udział w Wystawach. Jeśli nie, to dlaczego?
Zazwyczaj jest kilka powodów dlaczego jeż nie bierze udziału w wystawach. Pseudo-hodowla nastawiona wyłącznie na zysk, obawa przed sprawdzeniem własnych jeży, brak pochodzenia rodziców, nieodpowiedni charakter jeży, wady jeży na skutek urazów lub wad genetycznych (np. nadwaga, brak odpowiedniej budowy, nieodpowiedni charakter, uszkodzone uszy, etc.).

Opieka nad jeżem: dysk, czy kołowrotek

Najlepszym, idealnym rozwiązaniem jest duża przestrzeń życiowa. Przestrzeń urozmaicona, która zapewni naszemu pupilowi dużo zabawy.
W naturze, nasz malutki przyjaciel ma teren około 300 m kw.. W naszych domach jest to nierealne. Dlatego stosujemy dyski i kołowrotki. Rozwiązanie to ma dużo zwolenników i równie dużo przeciwników. Dodatkowo, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
Po przetestowaniu wielu rozwiązań - począwszy od plastikowych karuzel trixie, poprzez karuzele siateczkowe, drewniane, aż do plastikowych dysków i dysków drewnianych - najlepszym wg mnie jest drewniany dysk na łożyskach. Niestety nie każdy jeżyk potrafi korzystać z tego typu rozwiązania.
Plastikowy dysk firmy trixie: wady – nie nadaje się dla cięższych jeży, ponieważ przewraca się wraz z jeżem, brak łożysk powoduje, że dysk jest głośny, nietrwałe rozwiązanie – jeden dysk wytrzymał 3-ce, drugi dysk był sprawny przez 8-cy zalety: wygodny dla jeży, fajnie wyprofilowany, łatwy w utrzymaniu czystości
Karuzela zabudowana trixie (plastikowa) wady: wygina kręgosłup pod nienaturalnym kontem, wbrew budowie anatomicznej jeża, zbyt wąska bieżnia, karuzela nie jest higieniczna zalety: ma łożyska, zajmuje mało miejsca.
Karuzela siateczkowa trixie wady: wygina kręgosłup pod nienaturalnym kontem, wbrew budowie anatomicznej jeża, wykonana ze słabej jakości metalu, który szybko rdzewieje, jeżyk musi nabrać wprawy z korzystania z karuzeli, ponieważ ma tendencję chwiać się na boki zalety: odchody „wypychane” są przez siateczkę, szeroka bieżnia
Drewniany dysk/talerz do biegania wady: trudny w utrzymaniu czystości, jeśli trafi się na niesolidnego wykonawcę – to zostaną zastosowane słabej jakości łożyska, które są głośne i ciężko chodzą, dość często jeżyk wygina tylną część kręgosłupa w prawą lub lewą stronę
zalety: w większości trafia się na dobre ciche łożyska, na talerzu/dysku jeżyk w naturalny sposób ściera paznokcie, za wyjątkiem wyginania (czasami) kręgosłupa w prawą lub lewą stronę, dysk pozwala zachować naturalną pozycję jeża

Charakter jeża

ILE JEŻY TYLE CHARAKTERÓW. Wśród nich możemy wyróżnić: śpiocha, ADHD, jeża chodzącego własnymi ścieżkami, alpinistę, czyściocha, odkrywcę, dominatora. Przygoda z jeżykami jest dużą przyjemnością, jak i wyzwaniem. Decydując się na jeża pigmejskiego musicie wziąć pod uwagę, że nie jest to zabawka, trzeba poświęcać mu czas, sprzątać i karmić. Jeżyki są wdzięcznymi pupilami,. Przyzwyczajają się do właściciela. Są pojętne i inteligentne – po treningu reagują na imię i podają łapkę. Więcej informacji znajdą Państwo w Jeżowym ABC.

Jak karmić jeża w zależności od wieku

Etap I karmienie młodych jeżyków do ok. 6-7 miesiąca życia
Zwracamy uwagę na przyrost wagowy. Jeże należy ważyć co 2 tygodnie. Z karm sklepowych podajemy wersje kitten, sugeruję wzbogacać ją wapnem organicznym. Na tym etapie rozwoju istotne znaczenie ma białko (powinno być pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, ze znaczną przewagą zwierzęcego); jak również tłuszcze. Dieta powinna zawierać zarówno tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego; w okresie wzrostu zwiększona zawartość DHA – rozwój ośrodkowego układu nerwowego.
Etap II Dorosły jeż - do wieku ok. 4-4,4 roku
Zmniejszamy zawartość tłuszczu w diecie, przechodzimy na karmy w wariancie adult. Jeśli jeż nie ma problemów zdrowotnych, na tym etapie życia, możemy co pewien czas podawać tran.
Etap III Starsze jeże
Musimy zwrócić uwagę na charakterystyczną w tym wieku tendencję do przyrostu wagi, któremu sprzyja zmniejszona aktywność. W takiej sytuacji podajemy karmę opartą na owadach karmowych. Wracamy również do wzbogacania diety wapnem organicznym. W przypadku jeży geriatrycznych (ok. 4,7 - 5 roku) zachodzą zmiany metaboliczne, sprzyjające występowaniu niedowagi. W związku z tym zalecane jest zwiększenie energii w pokarmie. Najłatwiej stosować gotowe, zbilansowane karmy dobrej jakości typu senior.
Pamiętaj, że należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość białka w diecie Jeże starsze bardzo często mają problemy z zębami jak również mogą pojawiać się problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek i wymagają stosowania diet z ograniczoną ilością białka. Z drugiej strony jeże geriatryczne mają tendencję do obniżania masy mięśniowej, więc pokarm należy dostosować indywidualnie do danego zwierzęcia, uwzględniając jego zapotrzebowanie pokarmowe i ewentualne problemy zdrowotne.

Harry, Mozart


Harry, to następca mojego faworyta Wondera. Pochodzi z Czech. Nad charakterem nadal pracujemy. Poskramiamy małego buntownika. Harry urodził się 19 lipca 2021 roku. Jest wysokim snowflakes i ma pręgę - facial mask, stąd analogia do Harry Pottera.
Pochodzenie: Czechy, Tajlandia.
Bardzo aktywny, daje duże mioty. Mniejsza linia wagowa Jeż pigmejski cena

Mozart to bardziej pies niż jeż. Uwielbia biegać po domu. Nigdy nie wchodzi w "dziurę", tylko intensywnie zwiedza.
Urodził się 29 marca 2023r. kolor - Chocolate reverse pinto
Mozart

Ester

Ester to młoda samiczka, która ma geny Leucism. Wygląda jak albino, jednakże jako mały jeżyk miała kilka igiełek przepasanych kolorem apricot. Po ostatnim quillingu zgubiła przepasanie. Apricot mają rubinowe oczka i dlatego teraz wygląda jak albino. Dziewczynka urodziła się 04/11/23 i jest córką Dyzi oraz Harrego.
Jako 31 tygodniowy jeż uzyskała już tytuł Champion PL. Jest większym jeżykiem, ze standardową wagą 500g.
afrojeż

Genetyka umaszczenia jeży pigmejskich

Pojęcia: albiniz, malaniz oraz leucyzm.

Co sprawia, że zwierzęta te są wyjątkowe?

Zaburzenia w ilości melaniny w skórze zawsze budzą sensację oraz nasze zainteresowanie.

Melanizm – duża ilość melaniny w skórze powoduje, że zwierzęta są bardzo ciemne, często prawie całkowicie czarne. Zazwyczaj to zaburzenie jest spotykane lub celowo osiągane w hodowlach u jeży z przewagą genów algerian lub czystych algerianów. Zauważono, że jeżyki te z wiekiem blakną i nabierają odcienia czekolady. Jednakże melanizm nie wpływa negatywnie na zwierzęta
Albinizm – brak melaniny w skórze, jeżyki są zupełnie białe z różowymi lub czerwonymi oczami. Mitem jest, że są słabsze. Zaletą jest fakt, że skóra albinosów jest mniej narażona na przesuszenia, czy alergie. Jeżyków tych nie wolno narażać na ekspozycję słońca, nawet odbitego. (Albinizm warunkuje gen recesywny). Nie wolno łączyć albino z albino.
Leucyzm jest częściowym lub całkowitym niedoborem wszystkich pigmentów. Oczy jeżyka leucystycznego są w kolorze coca-coli. W przypadku tych jeżyków, moje doświadczenia są ograniczone. Miłam raptem dwa takie jeżyki.

Zwroty

Oferujemy następującą politykę zwrotów, aby zapewnić dobre samopoczucie naszych zwierząt w przypadku, gdy uznasz, że nie pasują one do Twojej rodziny lub stylu życia. 50% ceny zakupu zwierzęcia zostanie zwrócone, jeśli zwierzę zostanie nam zwrócone w ciągu 5 dni, lub 25%, jeśli zostanie zwrócone w ciągu 10 dni. Zwierzę zostaje zwrócone na koszt kupującego i musi być w dobrym zdrowiu i stanie, z przybraniem wagi oraz z dołączonymi dokumentami.

Rezerwacja jeża w hodowli Jeżynka

Jeśli nie mamy wolnych jeżyków, a Państwo jesteście zainteresowani nabyciem kolczaka, prosimy o kontakt email i podanie swojego nr telefonu.
Przyjmujemy wstępne rezerwacje, które nie są wiążące dla Państwa. W przypadku takich wstępnych rezerwacji, nie przyjmujemy przelewów, nie podpisujemy umów.
Gdy jeżyki przyjdą na świat, wysyłamy sms/mail, że mamy malutkie jeżyki z zapytaniem, czy podtrzymują Państwo wstępną rezerwację.
Czas na zwrotną odpowiedź – 24 godziny od momentu wysłania wiadomości.

Hematologia Jeża pigmejskiego

Parametry uzyskane na podstawie badania 25 zdrowych pigmejskich jeży afrykańskich.
stężenie hemoglobiny(hb/HGB) -13,0 ± 0,26 g / dl,
liczba czerwonych krwinek (erytrocyty) -5,01 ± 0,13 × 106 / μl,
średnia objętość krwinek czerwonych (MCV) -30,41 ± 0,81 g / dl,
liczba białych krwinek (leukocyty) -15,04 ± 0,70 x 103 / μl,
neutrofili (NEUT)-9,45 ± 0,53 x 103,
limfocytów -5,16 ± 0,44 × 103 / μl,
monocytów -0,21 ± 0,05 × 103 / μl,
albumina -3,43 ± 0,15 g / dl,
globulina -2,63 ± 0,23 g / dl ,
stężenie glukozy we krwi na czczo -86,05 ± 4,65 mg / dl,
całkowity cholesterol -1,32 ± 5,34 mg / dl,
triglicerydy -37,84 ± 2,27 mg / dl,
wapń-9,68 ± 0,28 mg / dl,
blood urea nitrogen -47,13 ± 2,29 mg / dl,
kreatynina -0,67 ± 0,08 mg / dl

Hematologia Jeża pigmejskiego – Uwaga: laboratoria wykonujące badania stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą.

Jeż pigmejski dieta

Jeż pigmejski potrzebuje dziennie 2-3 łyżki pokarmu, który ma od 70 do 100 kalorii. Jedzenie podajemy wieczorem. Wyjątkiem mogą być młode jeże, które potrafią podjadać w ciągu dnia. Tym możemy zostawić nieznaczną ilość np. suchego pokarmu na dzień.
Skład analityczny prawidłowej karmy dla dorosłego jeża: białko 22% – 35%, tłuszcz 5% – 16%, włókno (błonnik) 2% – 15%. Procentowa zawartość białek, tłuszczy czy włókna, jest ściśle zależna od zawartości wody w karmie. Wyliczamy skład wg wzoru: 100% wilgoci minus procent wilgoci podanej na opakowaniu. Następnie zawartość poszczególnych składników dzielimy przez otrzymany powyżej wynik i mnożymy przez 100. Dieta powinna być urozmaicona (podawanie tylko suchych gotowych granulek może powodować zablokowanie i perforację jelita oraz doprowadzić do śmierci jeżyka) – ważne jest wprowadzenie do diety owoców, warzyw, gotowanego mięsa czy owadów karmowych.
Suche granulki dla kota, kotów, psów, szczeniąt – podajemy tylko i wyłącznie rozdrobnione. Dopuszcza się podawanie granulek namoczonych, jednakże należy liczyć się z ryzykiem zadławienia i uduszenia jeża pigmejskiego.

Co można a czego nie można podawać? Podajemy zbilansowane mięso, niektóre ryby (np. łosoś, dorsz – filetowane), ryż, jajka oraz warzywa czy owoce (gotowane lub surowe, cienko starte). Owady karmowe, które najczęściej podaje się jeżom to mączniki, drewnojady, świerszcze, karaczany. Ich ilość w diecie powinna być ograniczona (otyłość). Jeże nie powinny być karmione: orzechami, awokado, cebulą, czosnkiem, selerem, winogronami, suszonymi owocami, czekoladą, owocami cytrusowymi, mlekiem ( produkty mleczne), wieprzowiną. Nie podajemy żadnych owadów i dżdżownic złapanych w naturze. Jeż powinien mieć stały dostęp do wody, najlepiej wody źródlanej.

Wszystkie pokarmy powinny być w temperaturze pokojowej, co uchroni naszych podopiecznych przed biegunką.

Zakup jeża od Jeżynki - WYPRAWKA

Moje jeżyki od pierwszych chwil życia otoczone są ogromną troską. Od małego uczestniczą w naszym życiu, dbamy o ich socjalizację. Do zmiany domku są gotowe po ukończeniu 2 miesiąca życia, będą wtedy w pełni samodzielne.

Jeże pigmejskie opuszczające hodowlę otrzymają:
rodowód 5-cio pokoleniowy wydany przez PRJH, który jest potwierdzeniem jego pochodzenia
. książeczkę zdrowia (z kartą miotu oraz odrobaczeniem)
wyprawkę (karma sucha, karma mokra, niespodzianka, kocyk - kawałek polarka)
jeże „na kolanka, czyli niehodowlane będą miały wydany uproszczony rodowód
umowę kupna sprzedaży, którą podpisujemy z każdym nabywcą Naszych jeży pigmejskich.
"Jeżowe ABC" - przewodnik online

Nie sprzedajemy jeży bez rodowodu, dla przyszłych domów naszych kolczastych dzieci jesteśmy zawsze dostępni. Chętnie służymy pomocą i radą.

Co dalej ze wstępną rezerwacją

Złożyłeś chęć rezerwacji jeżyka, jesteś w kolejce oczekujących.
Gdy maleństwa przyjdą na świat, zakładam wpis w moim serwisie. We wpisie będą zamieszczane wszystkie informacje. Będzie waga jeżyków, aktualne zdjęcia, informacje na temat diety. Istotne, aby raz na około 7-10dni zajrzał i sprawdził co słychać u jeżyków.
Rezerwacja i wybór jeżyka (o kolejności decyduje czas wstępnej rezerwacji) odbywa się na podstawie umowy, gdy jeżyki skończą minimum 11 dni. Jest to dobry czas, ponieważ jeżyk wygląda już, jak jeżyk 🙂 a Wasze serduszka już i tak wybrały swojego ulubieńca.
Niestety na tym etapie rozwoju nie mogę deklarować jaki charakter będzie miał jeżyk.
Na odesłanie umowy, mają Państwo 2-3 dni, taki sam czas na wpłacenie tzw. opłaty rezerwacyjnej, wchodzącej w cenę jeżyka. Umowa zabezpiecza Was i mnie.
Jeśli nie otrzymam umowy i/lub opłaty we wskazanym terminie, umowa nie zostaje zawarta i nie dochodzi do rezerwacji jeżyka.
Odbiór jeżyka jest wskazany we wpisie dotyczącym miotu, w umowie. Czasami zdarza się, że termin ten ustalam z Państwem indywidualnie.
W momencie zawarcia umowy otrzymują Państwo zwrotnie Poradnik Jeżowe ABC. Proszę przeczytać wstęp oraz informacje dotyczące wyposażenia, ponieważ może się zdarzyć, że będziecie potrzebować dodatkowych informacji. Chętnie odpowiem na Państwa pytania.

Jeżyki u Jeżynki

Pigmejski jeż afrykański – inne nazwy to jeż pigmejski, Atelerix albiventris, jeż czteropalczasty, jeż białobrzuchy. Na strona mojej hodowli pigmejskich jeży afrykańskich. Znajdziesz nie tylko wszystko co powinieneś wiedzieć o jeżach ale również jakie jeże mam obecnie w hodowli.
Najmłodszymi naszymi jeżykami są Ester oraz Cynia. Dyzia jest już na emeryturze, Coco to moja ulubienica, Lusia Lukrecja w 2024r. będzie miała ostatnie mioty

Wsród chłopców najmłodszy jest Dino i Mozart, natomiast Harry, sprowadzony z Czech w 2024r. ma już 3 lata.

Jeżyki, z którymi rozpoczynałam przygodę są już za tęczowym mostem. Pożegnałam się z Bianką, Zagadką, Mają, Smerfetką, Fuksją, Tofikiem junior, Pyszczakiem, Filipkiem, Emi, Elizą, Blanką, Stokrotką, Cler, Niezapominajką, Wonderem, Kopciuszkiem, Hania Halinka, grubiutką Yris, to dziewczynka sprowadzona z Czech, Nikitą - śnieżną królewną, Czarnulką Bee, która nigdy nie stroszyła igiełek. Tęsknię za maleńką Malinką i miłą Lili, sympatycznym Bazylem, Mikołajem.
Oświadczam, że żaden z moich jeży nie miał WHS.

Jeżyki Jeżynki w TV

Z jeżykami byłam już czterokrotnie w telewizji. Dwukrotnie udzielałam poradnictwa w radio oraz dwukrotnie pisali o mnie w lokalnych gazetach.
Z powyższych wersję online możecie zobaczyć tylko z TVP2
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/35936869/jez-pigmejski-nowy-ulubiony-pupil-polakow
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/37937234/jeze-pigmejskie-nowa-moda-na-zwierzeta
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/56534547/jez-jako-zwierzatko-domowe

Dyzia, Lusia Lukrecja, Cynia

Dyzia, to piękna albino (albino towarzyszą mi od pierwszego jeżyka, uwielbiam tę odmianę). Jest championem Polski, wśród przodków ma championy oraz grand championy. Dziewczynka urodziła się 14/11/2020. Jest obecnie na emeryturze. Dyzia

Lusia, nazywana również Lukrecją, to młoda słodka czekoladka. Była ze mną w 2021 w PNŚ. Mała urodziła się 9 sierpnia 2021. W 2024 roku ostatni raz będzie mogła zostać mamą. Lusia Lukrecja

Cynia, to samiczka po mojej Lusi Lukrecji i Harrym. Została samicą 2023r. jest bardzo spokojnym jeżem pigmejskim.
Cynia

PAsja i zamiłowanie

z jeżykami w parze

Jako wieloletnia właścicielka jeży pigmejskich oraz członek założyciel Polskiego Związku na rzecz Zwierząt Egzotycznych i Domowych, wkładam dużo pracy, aby zachować najwyższe standardy w mojej hodowli. Jeżyki są szczęśliwe, mają przyjazne charaktery. Nie męczę ich żarówkami grzewczymi, nie torturuję poidełkami i nie znęcam się dając karuzele. O trocinach nie wspomnę.