Kolory jeży

Trudny temat

Kolor jeża – duże wyzwanie

Można podzielić na dominujące, recesywne i niezakwalifikowane do żadnej z tej grupy. Ten trzeci rodzaj, to Albino – jeże pigmejskie pozbawione pigmentu. Uwaga: na końcu wpisu zamieściłam jpg, aby w przybliżeniu w sposób matematyczny wyliczyli sobie Państwo kolor jeża. W przypadku wątpliwości, proszę sprawdzić w tabeli, w opisie kolorów. PAMIĘTAJ, że odmiany algierskie mają uszy, skórę i łapy o 2-5 odcieni ciemniejsze niż ich odpowiedniki w odmianie standard.

STANDARDY - WHITE-BELLIED STANDARD

Długie, rzadkie, tępe igły, krótki pyszczek to główne cechy Standardów.

 • SALT&PEPPER: Igły białe z czarnymi pierścieniami Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) czarna jak węgiel. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Rozległe czarne cętki na podbrzuszu.
 • DARK GREY: Igły białe z czarnymi pierścieniami o wąskich rdzawo-brązowych krawędziach Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest ciemno-szara, prawie czarna. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Rozległe cętki na podbrzuszu.
 • GREY: Igły białe z czarnymi pierścieniami o rdzawo-brązowych krawędziach Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Występują cętki na podbrzuszu.
 • CHOCOLATE: Igły białe z ciemno-brązowymi pierścieniami. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest jasno-szara. Nos jest ciemny, w kolorze wątróbki, niemal czarny. Oczy są czarne. Maska bardzo jasno-brązowa. Mogą wystąpić blade cętki na podbrzuszu.
 • BROWN: Igły białe z jasnymi, dębowo-brązowymi pierścieniami. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa z niewielką ilością szarego pigmentu. Nos jest ciemny, czekoladowo-brązowy. Oczy są czarne i mają jasno-niebieską obwódkę. Maska blada, brązowa. Brak cętek na podbrzuszu.
 • CYNAMON: Igły białe z cynamonowo-brązowymi pierścieniami. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos w kolorze wątróbki. Oczy są czarne lub brązowe Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • DARK CINNICOT: Igły białe, 75% cynamonowo-brązowych pierścieni i 25% bladych, pomarańczowo-beżowych. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos w kolorze wątróbki z różową obwódką. Oczy są czarne lub brązowe Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • Black-Eyed CINNICOT: Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z cętkami w kolorze wątróbki. Oczy są ciemne-rubinowe Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • Ruby-Eyed CINNICOT: Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z cętkami w kolorze wątróbki. Oczy są rubinowo-czerwone. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • CHAMPAGNE: Igły białe, 75% bladych, pomarańczowo-szarych pierścieni i 25% w kolorze cynamonowo-brązowym. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z obwódką w kolorze wątróbki. Oczy są rubinowo-czerwone. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
JEŻYNKA

STANDARD
SNOWFLAKES

Jeżyki, które mają mniej więcej tyle samo igieł z barwnymi pierścieniami, co igieł jednolitych białych.

 • SILVER: Igły białe z czarnymi pierścieniami. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) czarna jak węgiel. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Rozległe czarne cętki na podbrzuszu.
 • SILVER CHARCOAL: Igły białe z jasno-szarymi pierścieniami. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest ciemno-szara, prawie czarna. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Rozległe cętki na podbrzuszu.
 • CHARCOAL (Grey Snowflake): Igły białe z czarnymi pierścieniami o rdzawo-brązowych krawędziach 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Występują cętki na podbrzuszu.
 • CHOCOLATE CHIP: Igły białe z czekoladowymi pierścieniami. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest jasno-szara, przechodzi w różowy w stronę podbrzusza. Nos jest czekoladowy. Oczy są czarne. Brak maski. Brak cętek na podbrzuszu.
 • BROWN SNOWFLAKE: Igły białe z jasnymi, dębowo-brązowymi pierścieniami. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa z niewielką ilością szarego pigmentu. Nos jest ciemny, czekoladowo-brązowy. Oczy są czarne i mają jasno-niebieską obwódkę. Brak maski. Brak cętek na podbrzuszu.
 • CINNAMON SNOWFLAKE: Igły białe z cynamonowo-brązowymi pierścieniami. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos w kolorze wątróbki. Oczy są czarne lub brązowe Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • DARK CINNICOT SNOWFLAKE: Igły białe, 75% cynamonowo-brązowych pierścieni i 25% bladych, pomarańczowo-beżowych. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos w kolorze wątróbki z różową obwódką. Oczy są czarne lub brązowe Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • BLACK-EYED CINNICOT SNOWFLAKE: Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z cętkami w kolorze wątróbki. Oczy są czarne. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • Ruby-Eyed CINNICOT SNOWFLAKE: Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z cętkami w kolorze wątróbki. Oczy są rubinowo-czerwone. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • CHAMPAGNE SNOWFLAKE: Igły białe, 75% bladych, pomarańczowo-szarych pierścieni i 25% w kolorze cynamonowo-brązowym. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z obwódką w kolorze wątróbki. Oczy są rubinowo-czerwone. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.

Standard WHITE I DOUBLE-WHITE mają prawie 100% jednolicie białych igieł

White kilka kolorowych igieł, które mają te jeże zlokalizowane są w rejonie czoła, kilka (do 10) może również znajdować się na plecach. Kolory Double-White – wariant koloru podobny do białych – z tym, że wariant kolorowych igieł występuje w dowolnym miejscu na ciele jeżyka.

 • PLATINUM: Igły białe z jasno-szarymi pierścieniami. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest czarna jak węgiel. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Rozległe cętki na podbrzuszu.
 • SILVER CHARCOAL WHITE/DOUBLE: Igły białe z czarnymi pierścieniami o bardzo wąskich rdzawo-brązowych krawędziach 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest ciemno-szara (prawie czarna). Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Występują cętki na podbrzuszu.
 • CHOCOLATE WHITE: Igły białe z czekoladowymi pierścieniami 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Występują cętki na podbrzuszu.
 • BROWN WHITE: Igły białe z jasnymi, dębowo-brązowymi pierścieniami. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa z niewielką ilością szarego pigmentu. Nos jest ciemny, czekoladowo-brązowy. Oczy są czarne i mają jasno-niebieską obwódkę. Maska blado-brązowa. Brak cętek na podbrzuszu.
 • WHITE (CINNAMON WHITE): Igły białe z cynamonowo-brązowymi pierścieniami. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos w kolorze wątróbki. Oczy są czarne lub brązowe Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • DARK CINNICOT WHITE: Igły białe, 75% cynamonowo-brązowych pierścieni i 25% bladych, pomarańczowo-beżowych. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos w kolorze wątróbki z różową obwódką. Oczy są czarne lub brązowe. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • BLACK-EYED CINNICOT WHITE: Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z cętkami w kolorze wątróbki. Oczy są czarne. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • RUBY-EYED CINNICOT WHITE Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z cętkami w kolorze wątróbki. Oczy są rubinowo-czerwone. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.

ALGERIAN STANDARD

Łatwo jest je odróżnić po wzorze maski na policzkach, która rozciąga się pod okiem w charakterystyczny sposób. Igły mają gęste, krótkie, masywny łepek, dłuższe pyszczki.

 • ALGERIAN BLACK Igły kremowe z szerokimi, czarnymi pierścieniami o rdzawych brzegach. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) czarna jak węgiel. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest rozległa i czarna. Rozległe czarne cętki na podbrzuszu.
 • ALGERIAN DARK GREY Igły kremowe z czarnymi pierścieniami o bardzo wąskich rdzawo-brązowych krawędziach Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest bardzo ciemno-szara/czarna. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest rozległa i czarna. Rozległe czarne cętki na podbrzuszu.
 • ALGERIAN GREY Igły kremowe z czarnymi pierścieniami o rdzawo-brązowych krawędziach Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) bardzo ciemno-szara/czarna. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest rozległa, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy. Rozległe cętki na podbrzuszu.
 • ALGERIAN CHOCOLATE Igły kremowe z ciemno-brązowymi pierścieniami. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) bardzo ciemno-szara/czarna. Nos jest czekoladowy. Oczy są czarne. Maska brązowa, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy. Rozległe cętki na podbrzuszu.
 • ALGERIAN BROWN Igły kremowe z jasnymi, dębowo-brązowymi pierścieniami. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest ciemno-szara. Nos jest jasno-czekoladowy z ciemniejszą obwódką. Oczy są czarne. Maska brązowa, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy. Delikatne cętki na podbrzuszu.
 • ALGERIAN CYNAMON Igły kremowe z cynamonowo-brązowymi pierścieniami. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara. Nos czekoladowy z przebarwieniami w kolorze wątróbki. Oczy są czarne lub brązowe. Maska blada, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy. kremowe podbrzusze bez cętek.
 • ALGERIAN DARK CINNICOT Igły kremowe, 75% cynamonowo-brązowych pierścieni i 25% bladych, pomarańczowo-beżowych. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara. Nos w kolorze wątróbki z w czekoladowe plamki. Oczy są czarne. Maska blada, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy. Białe podbrzusze bez cętek.
 • ALGERIAN CINNICOT Igły kremowe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara. Nos w kolorze wątróbki z różowo-szarymi cętkami . Oczy są rubinowo-czerwone. Maska blada, wzór na policzkach jest złocisto-brązowy. Białe podbrzusze bez cętek.
 • ALGERIAN CHAMPAGNE Igły kremowe, 75% bladych, pomarańczowo-szarych pierścieni i 25% w kolorze cynamonowo-brązowym. Niemal wszystkie igły mają barwne pierścienie. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szaro-różowa. Nos różowo-szary. Oczy są ciemno rubinowo-czerwone – prawie czarne. Maska jasna, wzór na policzkach jest pomarańczowy. Białe podbrzusze bez cętek.
 • Apricot/Pale Apricot Apricoty prawie nie występują. Ale w skrócie Apricot i Pale Apricot: Bladopomarańczowy do niewyraźnego zabarwienia, białe podbrzusze, przepasanie od jasnopomarańczowego do bladobrzoskwiniowego i bladożółtego. Oczy różowe ew ciemne w odcieniu coli.
zapytaj o jeża

ALGERIAN
SNOWFLAKES

Jeżyki, które mają mniej więcej tyle samo igieł z barwnymi pierścieniami, co igieł jednolitych białych.

 • ALGERIAN BLACK SNOWFLAKE Igły białe z czarnymi pierścieniami. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) czarna jak węgiel. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Rozległe czarne cętki na podbrzuszu.
 • ALGERIAN DARK GREY SNOWFLAKE Igły białe z jasno-szarymi pierścieniami. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest ciemno-szara, prawie czarna. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Rozległe cętki na podbrzuszu.
 • ALGERIAN GREY SNOWFLAKE (Algerian Charcoal) Igły białe z czarnymi pierścieniami o rdzawo-brązowych krawędziach 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Występują cętki na podbrzuszu.
 • ALGERIAN CHOCOLATE SNOWFLAKE (Algerian Chocolate Chip) Igły białe z czekoladowymi pierścieniami. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest jasno-szara, przechodzi w różowy w stronę podbrzusza. Nos jest czekoladowy. Oczy są czarne. Brak maski. Brak cętek na podbrzuszu.
 • ALGERIAN BROWN SNOWFLAKE Igły białe z jasnymi, dębowo-brązowymi pierścieniami. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa z niewielką ilością szarego pigmentu. Nos jest ciemny, czekoladowo-brązowy. Oczy są czarne i mają jasno-niebieską obwódkę. Brak maski. Brak cętek na podbrzuszu.
 • ALGERIAN CINNAMON SNOWFLAKE Igły białe z cynamonowo-brązowymi pierścieniami. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos w kolorze wątróbki. Oczy są czarne lub brązowe. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • ALGERIAN DARK CINNICOT SNOWFLAKE Igły białe, 75% cynamonowo-brązowych pierścieni i 25% bladych, pomarańczowo-beżowych. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos w kolorze wątróbki z różową obwódką. Oczy są czarne. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • ALGERIAN CINNICOT SNOWFLAKE Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z cętkami w kolorze wątróbki. Oczy są c. rubinowe. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • ALGERIAN CHAMPAGNE SNOWFLAKE Igły białe, 75% bladych, pomarańczowo-szarych pierścieni i 25% w kolorze cynamonowo-brązowym. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z obwódką w kolorze wątróbki. Oczy są rubinowo-czerwone. Brak maski.
 • ALGERIAN APRICOT SNOWFLAKE Igły białe z ekstremalnie bladymi pomarańczowo-żółtymi pierścieniami. 30 do 70% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy. Oczy są rubinowo-czerwone. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.

WHITE I DOUBLE-WHITE mają prawie 100% jednolicie białych igieł

White kilka kolorowych igieł, które mają te jeże zlokalizowane są w rejonie czoła, kilka (do 10) może również znajdować się na plecach. Kolory Double-White – wariant koloru podobny do białych – z tym, że wariant kolorowych igieł występuje w dowolnym miejscu na ciele jeżyka.

 • BLACK WHITE Igły białe z jasno-szarymi pierścieniami. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest czarna jak węgiel. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Rozległe cętki na podbrzuszu.
 • ALGERIAN SILVER CHARCOAL WHITE Igły białe z czarnymi pierścieniami o bardzo wąskich rdzawo-brązowych krawędziach 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest ciemno-szara (prawie czarna). Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Występują cętki na podbrzuszu.
 • ALGERIAN CHOCOLATE WHITE Igły białe z czekoladowymi pierścieniami 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest szara. Nos jest czarny. Oczy są czarne. Maska jest mała, ale czarna. Występują cętki na podbrzuszu.
 • ALGERIAN BROWN WHITE Igły białe z jasnymi, dębowo-brązowymi pierścieniami. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa z niewielką ilością szarego pigmentu. Nos jest ciemny, czekoladowo-brązowy. Oczy są czarne i mają jasno-niebieską obwódkę. Maska blado-brązowa. Brak cętek na podbrzuszu.
 • ALGERIAN CINNAMON WHITE Igły białe z cynamonowo-brązowymi pierścieniami. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos w kolorze wątróbki. Oczy są czarne lub brązowe. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • ALGERIAN DARK CINNICOT WHITE Igły białe, 75% cynamonowo-brązowych pierścieni i 25% bladych, pomarańczowo-beżowych. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos w kolorze wątróbki z różową obwódką. Oczy są czarne. Brak maski. Białe podbrzusze bez cętek.
 • ALGERIAN CINNICOT WHITE Igły białe, 50% cynamonowo-brązowych pierścieni i 50% bladych, pomarańczowo-beżowych. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z cętkami w kolorze wątróbki. Brak maski.
 • ALGERIAN CHAMPAGNE WHITE Igły białe, 75% bladych, pomarańczowo-szarych pierścieni i 25% w kolorze cynamonowo-brązowym. 95 do 97% igieł jednolicie białych. Znaczna większość igieł z barwnymi pierścieniami znajduje się na czole. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa. Nos różowy z obwódką w kolorze wątróbki. Oczy są rubinowo-czerwone. Brak maski.
Pale Apricot

Pale Apricot

Apricot

Apricot

Champagne

Kolejnym rodzajem jeży pigmejskich jest Albino

ALBINO: Wszystkie igły są białe, bez barwnych pierścieni. 100% igieł jednolicie białych. Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
Nos różowy.
Oczy są rubinowo-czerwone.
Brak maski.

Kolejnym rodzajem jeży pigmejskich jest Leucistic


LEUCISTIC: Wszystkie igły są białe, bez barwnych pierścieni.
100% igieł jednolicie białych.
Skóra na grzbiecie (ramionach) jest różowa.
Nos różowy.
Oczy są ciemne, prawie czarne lub odcień coca-coli.
Brak maski.

Jak określić kolory jeży – krok za krokiem Najpierw określmy, czy nasz jeż to białobrzuchy, czy algerian.

Sprawdzamy pierścienie długich igieł znajdujących się na głowie jeża, przy czole. Jeżeli odstęp pomiędzy kolorowymi pierścieniami jest wyraźny, kolor jeża należy do grupy białobrzuchych. Jeśli rozdział między pierścieniami jest niewyraźny to kolor należy do grupy Algerian.
Sprawdzamy, czy nasz jeżyk ma łatki przy oczach (Eye Patches). Jest to cecha spotykaną tylko u Algerian i białobrzuchych Champagne/Cinnicot. Są to delikatne złocisto-brązowe plamki zlokalizowane zaraz pod okiem.
JAK OKREŚLIĆ DOKŁADNIE JAKIEGO JEŻA MAMY:
– OKREŚLAMY TYP (czy mamy algerian/białobrzuchy/albino)
– OKREŚLAMY KOLOR JEŻA
– USTALAMY WZÓR – jeżeli nasz jeżyk taki ma (pinto/reverse pinto/overo pinto) – USTALAMY WZÓR – FACIAL – maskę pyszczka – jeżeli nasz jeżyk taki ma.

Pinto: Odmiana Pinto może pojawić się na jeżu w dowolnej odmianie kolorystycznej. Charakteryzuje się całkowitym brakiem pigmentu w partiach igieł oraz na skórze (łatkach) ciała jeża. Reasumując dotyczy jeży w łatki – białe łatki na tle ciemnych partii ciała i igieł. Pinto to nie geny albino!

REGULAR PINTO (Symetryczne łatki)
Układ plam symetryczny względem grzbietu. Igły, które nie są pozbawione pigmentu pozostają zgodne z podstawową odmianą kolorystyczną jeża.

AVERAGE PINTO (Białe łatki to 30%-45% ciała)
Nieregularne i niesymetryczne białe łatki. Białe łatki to 30%-45% ciała. Jeżyk ma maskę, ubarwienie oczu i uszu zgodnie ze wzorcem kolorystycznym.

OVERO PINTO (Jeż ma więcej niż 50% ciała z kolorowymi kolcami) Dotyczy dowolnej odmiany kolorystycznej. Jeż ma więcej niż 50% ciała z kolorowymi kolcami, kolor jest głównie na plecach i białe plamy / paski są na wzdłuż linii boków. Ten wzór kolor zawsze ma białą mordkę z jednym lub dwoma uszami w kolorze biały / różowy.
PINTO MINIMAL (Łatki na 10% -25% ciała) Nieregularne i niesymetryczne białe łatki. Łatki na 10% -25% ciała.

REVERSE PINTO (Białe łatki od 70% do 95% ciała)
Odmiana ta może pojawić się na jeżu w dowolnej odmianie kolorystycznej.
Jest odwrotnością pinto, tzn. w większości jeż jest biały – brak pigmentu, a tylko w nielicznych partiach igieł oraz na skórze (łatkach) ciała jeża ma zabarwienie.
Białe łatki od 70% do 95% ciała.
Oczy rubinowe, ciemno-rubinowe (coca-cola) brak maski.
Jeżyki z najlepszymi charakterami.

TOTAL REVERSE pinto inaczej Leucistic – biały jeżyk z ciemnymi oczami.

Samodzielnie, matematycznie,  wylicz kolor swojego jeżyka. Na podstawie tabeli. To działa.

FACIAL PATTERNS DLA ALGERIAN I STANDARD WZORY MASEK PYSZCZKÓW

Half-Mask,
Pinto-Mask, Split-Face Tylko jedna strona pyszczka ma maskę. Half-Mask – Jeśli maska jest na pyszczku dość równomiernie rozłożona po jednej jego stronie. Jeże, które mają tylko niewielki kawałek koloru na jednej stronie pyszczka lub są małe plamy koloru po obu stronach twarzy, to nazywamy Pinto-Mask.

White Face Pyszczek nie ma maski

Full Blaze Typowy wzór maski jest całkowicie rozdzielony białym paskiem, który rozciąga się od czoła do nosa.

Partial Blaze Nierówne, łamane lub małe łatki oznaczeń pinto na pyszczku, wyraźnie zachwiany normalny wzór maski

Blaze Typowy wzór maski jest rozdzielony białym paskiem, który rozciąga się od czoła do nosa

Wide Blaze Typowy wzór maski ma całkowicie podzielony środek bardzo szerokim pasem białym, który rozciąga się od czoła do nosa.
Może być lekko przesunięty względem środka lecz musi obejmować całkowicie do nosa.

Snip Różowa plama na ciemniejszym nosie

Eye Patch Odrębny krąg (y) podstawy malowania wokół oka (oczu). Pozostała część (lub większość) z pyszczka ma oznakowanie pinto. Krąg/kręgi oczu muszą być jasno zdefiniowane i oddzielone od innych części maski, które mogą być widoczne

Jeże domowe

Raccoon Eyes To wzór, który dzieli maskę wokół oczu z kolorem zaczynając od nosa. Istnieją różne kręgi wokół oczu przypominające znamiona szopa pracza. Czasem tylko jedno oko może mieć koło.

Badger Stripes Paski na czole rozciągającej się od maski do linii igieł.

Raccoon Mask Maska jest podzielona lub obecna tylko na oczach i pysku.
Blaknięcie (lub brak maski)

 Odd Eyes Oczy w różnych kolorach. Zazwyczaj różowym i czarnym

QUAD STRIPES Cztery paski w kolorze maski, które rozciągają się od niej wzdłuż czoła do linii kolców. Środkowy pasek może się połączyć w jedną całość.

Full Mask Cztery paski na czole rozciągającej się od maski do linii igieł i są połączone w całość. Nie ma rozdzielenia białymi obszarami..

Mismatched Ears Każde ucho w innym kolorze.